Trzęsienie ziemi wywołane działalnością człowieka

Kiedy trzęsienie ziemi w Wenchuan zabiło około 80 tys. ludzi w południowo-wschodnich Chinach w maju ubiegłego roku, podejrzenie natychmiast padło na zbiornik przy tamie Zimingpu, jako na winowajcę trzęsienia. Sejsmolodzy wiedzieli, że kilkaset milionów ton wody wypełniło rezerwuar w ciągu kilku lat i ciężar wody mógł osłabić pobliski uskok oraz wyzwolić wstrząs - informuje pismo "Science".

Nowe badanie wykazało, że taki scenariusz jest prawdopodobny. W grudniu ubiegłego roku amerykański badacz był pierwszym, który opublikował raport mówiący o tym, że trzęsienie w Wenchuan mogło być wywołane działalnością człowieka. Badanie to koncentrowało się wokół idei, że masa całkowita w zbiorniku mogła osłabić sąsiadujący z tamą uskok Beichuan, poprzez działanie sił nacisku, które zwiększyły się z powodu ściskania jego ścian. Zwiększony nacisk mógł stać się przyczyną powstania pęknięć w ziemi.

Nowa analiza podtrzymuje tezę tej tzw. "dodatkowej wagi". Rozwija ją też o twierdzenie, że woda może pędzić w dół uskoku, do miejsca gdzie swój początek biorą wstrząsy. Ciśnienie wody może rozpychać ściany uskoku, osłabiając go tym samym. Kiedy hydrogeolog Shemin Ge z Uniwersytetu Kolorado w Boulder, wraz z kolegami zestawił ciężar wody z prawdopodobieństwem przenikania wody, okazało się, że zmiana nacisku w uskoku była prawie taka sama, jaką wytwarzają duże wstrząsy. "Dlatego sugerujemy, że rezerwuar Zipingpu potencjalnie przyśpieszył wystąpienie trzęsienia Wenchuan o dziesiątki lub setki lat" - napisali badacze w "Geophysical Research Letters".

Zdaniem sejsmologa Rossa Steina z US Geological Survey w Menlo Park w Kalifornii, scenariusz przedstawiony przez badaczy jest "prawdopodobny".

W celu potwierdzenia tezy, istnieje potrzeba przeprowadzenia większej liczby obserwacji - dodaje Stein. Jego zdaniem wiele danych może być też niedostępnych dla naukowców ze względu na ograniczenia w dostępie do nich stosowane przez chiński rząd. Tymczasem niepokojące jest to, że Chiny i Indie kontynuują budowę ogromnych tam, takich jak w Zipingpu. KRF

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Komar tygrysi, Adobe Stock

    Portugalia/ Nowe inwazyjne gatunki zwierząt coraz bardziej uciążliwe dla człowieka

  • Fot. Adobe Stock

    Aplikacja może pomóc uzależnionym od narkotyków

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera