Wojna płci po kaczemu

Samce kaczki piżmówki amerykańskiej nie szczędzą wysiłków, by zdobyć samice, a samice starają się im to utrudnić na swój pokrętny sposób - informuje "New Scientist".

Samiec piżmówki jest bogato obdarzony przez naturę - długość jego penisa sięga 40 centymetrów, co odpowiada połowie długości ciała. Jednak samicy bardziej zależy na zalotach i ładnym upierzeniu. Odrzucone samce nie rezygnują jednak i starają się dopiąć swego przemocą.

Jak wykazała Patricia Brennan z Yale University, samice maja na to sposób. Penis samca przypomina nieco korkociąg, wijący się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara - dzięki temu plemniki trafiają do jajowodu lewego jajnika (u ptaków z reguły czynny jest tylko lewy jajnik). Jednak pochwa samicy wije się w przeciwnym kierunku, stawiając zwiększony opór, jeśli samica ma coś przeciwko nachalnemu kaczorowi.

Naukowcy badali to zagadnienie, posługując się szklanymi modelami, ukształtowanymi na wzór narządów samicy (brak bliższych wyjaśnień, jak nakłonili kacze samce do współpracy) - i okazało się, że zadanie jest trudne, o ile samica nie rozluźni mięśni. Przy okazji wyszło na jaw, że kaczor osiąga gotowość do kopulacji w ciągu zaledwie 1/3 sekundy, 60-krotnie szybciej niż dotąd przypuszczano. "Nadal jestem w szoku - przyznała Patricia Brennan. PMW

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera