Hamowanie działania wytwarzanego przez żołądek hormonu - greliny - może znaleźć zastosowanie w leczeniu alkoholizmu - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Blokowanie tej reakcji mogłoby pomóc w odchudzaniu, zaś podawanie greliny - pobudzić apetyt u osób, które jedzą za mało czy też na przykład chorych z nowotworami.
Z wcześniejszych badań wynikało, że oprócz kontroli metabolizmu i masy ciała, grelina może również korzystnie wpływać na pracę układu odporności oraz na pamięć i poprawiać nastrój. Jak wykazał zespół szwedzkich naukowców z uniwersytetu Gothenburg, grelina wpływa także na spożycie alkoholu.
Myszy, którym podano grelinę, a następnie dano do wyboru alkohol i wodę, częściej wybierały alkohol. Natomiast myszy, który podano antagonistę greliny oraz myszy pozbawione receptora dla tego hormonu nie gustowały w wyskokowych napojach. PMW
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.