Egipscy archeolodzy wydobyli z dna morskiego w okolicach portu w Aleksandrii kamienny pylon, pochodzący ze świątyni w kompleksie pałacowym królowej Kleopatry - donosi agencja Associated Press.
Wydobyty pylon był częścią bramy wejściowej do świątyni Izydy, w mitologii egipskiej władczyni nieba i ziemi, uosabiającej płodność i macierzyństwo.
Świątynia Izydy znajdowała się prawdopodobnie w pobliżu pałacu królowej Kleopatry VII Wielkiej (69-30 r. p.n.e.) - ostatniej władczyni hellenistycznego Egiptu panującej od 51 r. p.n.e. - znajdującego się w starożytnej Aleksandrii.
Pałac i znajdujące się w jego otoczeniu budowle, zbudowane nad brzegiem Morza Śródziemnego na mierzei o szerokości 1,5 kilometra, przed wiekami pogrążyły się w morzu.
Wydobyty przez naukowców granitowy pylon będzie jednym z głównych eksponatów w planowanym muzeum, gdzie zostaną zaprezentowane artefakty odkryte z dna morskiego. JOT
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.