
<strong>Prof. Owen Gingerich, najwybitniejszy znawca życia i dzieł Mikołaja Kopernika otrzyma wyróżnienie "Convallaria Copernicana".</strong> Nagroda, którą już po raz czwarty przyznał Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, zostanie wręczona 19 lutego 2010 roku.
Gingerich, urodzony w 1930 r. w amerykańskim stanie Iowa, dotarł do wszystkich istniejących wydań Kopernikańskiego dzieła "De revolutionibus orbium coelestium" - "O obrotach sfer niebieskich". Przez 30 lat badał ich historię i zapiski na marginesach. W 2002 roku wydał monumentalną monografię "An Annotated Census of Copernicus?". Uważa się, że dotąd tylko pierwsze wydanie dzieł Szekspira i Biblia Gutenberga doczekały się tak obszernego opisu i analizy.
Opublikował ponad 600 prac naukowych i 20 książek. Po polsku ukazały się napisane przez niego m.in. "Książka, której nikt nie przeczytał" i biografia Kopernika "Gdy Ziemia stała się planetą".
"Gingerich jest wielkim przyjacielem Polski. Po raz pierwszy przyjechał tu w 1946 roku z transportem Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Pomocy i Odbudowy. Był aktywnym organizatorem obchodów 500. rocznicy urodzin Kopernika. Wielokrotnie gościł w Toruniu, po raz ostatni w 2004 r." - wyjaśnia Czyżniewski.
Pomógł odzyskać skradziony z wrocławskiej biblioteki uniwersyteckiej egzemplarz rozprawy Kopernika "De lateribus" i "Narratio prima" oraz "Orationes duae" napisane przez Retryka, jedynego ucznia Kopernika.
Jako astronom Gingerich zajmował się m.in. modelami atmosfer gwiazdowych, szczególnie Słońca. Jego wykład "Astronomiczny punkt widzenia" prowadzony był na Harvardzie przez 36 lat, co jest rekordem tej uczelni. Jego imię nosi również jedna z planetoid.
Wyróżnienie "Convallaria Copernicana" przyznaje Senat UEK za wybitny wkład do nauki lub szczególne zasługi dla rozwoju Uniwersytetu. Profesor Gingerich będzie czwartym laureatem tego wyróżnienia ustanowionego w 2004 r. Poprzednimi laureatami byli: prof. Marian Kryszewski, prof. Marian Michniewicz i prof. Jan Łopuski.
Wyróżnienie zostanie wręczone w dniu urodzin Mikołaja Kopernika, 19 lutego 2010 r., podczas obchodów Święta Uczelni i 65. rocznicy powstania UMK.
PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
agt/ kap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.