Uczelnie i instytucje

Kończy się II edycja Uniwersytetu Dziecięcego przy UTP w Bydgoszczy

<strong>Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy jest pierwszą uczelnią w regionie, która przyłączyła się do ogólnopolskiego trendu zakładania uniwersytetów dziecięcych.</strong> UD działa od marca 2009 r. i właśnie dobiega końca druga edycja zajęć.

"Celem powstania Uniwersytetu Dziecięcego UTP było zainteresowanie dzieci naukami technicznymi i przyrodniczymi już w szkole podstawowej - powiedział PAP Jakub Kucharski z Działu Informacji i Promocji UTP. - Od lat obserwujemy niedobór +umysłów ścisłych+, a rozwijanie w dzieciach pasji, oraz pokazanie przez ciekawe prezentacje, że nauka nie musi być nudna, zaowocuje w przyszłości - mamy taką nadzieję - większą liczbą świetnie wykształconych inżynierów".

W pierwszej edycji, czyli semestrze letnim 2009 r., na UD Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego odbyły się cztery wykłady: "Czy metale mogą się męczyć?", "Fotografia, czyli rysowanie światłem", "Wyprawa do świata zwierząt", "Tajemnice roślin". 24 października zainaugurowano II edycję Uniwersytetu Dziecięcego UTP - mali studenci wysłuchali wykładu pt. "Rozumne Roboty". W listopadzie dzieci mogły się dowiedzieć czym jest przedsiębiorczość (wykład pt. "Przedsiębiorczość - co to jest?"), a grudniowy wykład dotyczył psów ("Psy i ich rola w życiu człowieka").

Zajęcia trwają od 1 godziny do 1,5 godziny, w zależności od wytrzymałości dzieci. W trakcie wykładu są również przerwy. "Wykłady są wielkim wyzwaniem dla pracowników naukowych i studentów, którzy czynnie udzielają się w całym projekcie i bez których pomocy nie moglibyśmy działać Staramy się wsłuchiwać w opinie naszych +studentów+ i tak dostosowywać tematykę i program zajęć, aby nigdy nie były nudne" - zapewnia Jakub Kucharski.

Zajęcia na tym UD urozmaicane są pokazami iluzjonisty, występami klauna, żywymi zwierzętami. Dzieci muszą być zainteresowane tym, co się dzieje. "Staramy się na bieżąco wprowadzać nowe atrakcje, zabawy i konkursy, tak, aby nauka kojarzyła się z przyjemnością, a odkrywanie nowych rzeczy było ekscytującą przygodą." - mówi Kucharski.

W każdej z edycji UD zarejestrowało się ok. 320 dzieci. Koszt jednego semestru - 30 zł.

W zajęciach mogą brać udział uczniowie w wieku od 8 do 12 lat. Rodzice nie przebywają podczas zajęć ze swoimi pociechami, ale proszeni są o pozostanie w pobliżu sali wykładowej lub na salach wskazanych przez organizatorów.

Mali studenci otrzymują "indeksy", uprawniające do uczestnictwa w zajęciach. W nich otrzymują pieczątki poświadczające uczestnictwo w danym wykładzie. Jeśli "student" zaliczy minimum trzy wykłady, otrzymuje Dyplom na zakończenie Uniwersytetu Dziecięcego UTP.

"Dzieciom oczywiście najbardziej podobają się eksperymenty i rzeczy, których mogą spróbować sami oraz pokazy multimedialne - opowiada Kucharski. - Entuzjastyczną reakcję wywołało przeniesienie w maju i czerwcu zajęć z sali wykładowej w plener, gdzie przekazywaliśmy ciekawostki dotyczące świata zwierząt i roślin".

Obecna edycja zakończy się w styczniu 2010 r., przed feriami zimowymi. Kucharski zapowiada, że na uroczyste zakończenie semestru organizatorzy przygotowali niespodziankę, nie chce jednak zdradzać, co to będzie.

Jak przewidują prowadzący Uniwersytet Dziecięcy przy UTP w Bydgoszczy, zapisy na następny semestr rozpoczną się najprawdopodobniej w lutym 2010 r.

"Wraz z całym zespołem przygotowującym UD robimy wszystko, aby +zabawa w studiowanie+ sprawiła, że po latach z sentymentem będą wspominać udział w tym projekcie, a być może w przyszłości wrócą na Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy jako pełnoprawni, dorośli studenci" - podsumowuje Kucharski.

PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera