Drobniejsze palce dłoni są bardziej wrażliwe na bodźce dotykowe - zaobserwowali naukowcy z Kanady. Ich badania mogą tłumaczyć, dlaczego kobiety mają lepiej rozwinięty zmysł dotyku niż mężczyźni. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of Neuroscience".
Przeprowadzono je w grupie 100 studentów różnej płci. U wszystkich oceniano rozmiary opuszki palca wskazującego, a następnie oceniano czułość zmysłu dotyku przyciskając powierzchnię z coraz bardziej zwężającymi się, równoległymi rowkami do unieruchomionego palca. Taki test jest odpowiednikiem tablic okulistycznych, służących do oceny ostrości naszego wzroku.
Okazało się, że osoby o drobniejszych palcach (i mniejszych opuszkach) rozróżniały ściślej położone rowki.
"Różnice w czułości zmysłu dotyku między płciami wydają się być całkowicie związane z rozmiarami opuszków palców danej osoby. Zatem, mężczyzna, który ma drobniejsze palce od kobiety będzie bardziej niż ona wrażliwy na dotyk" - komentuje dr Ethan Lerner z Massachusetts General Hospital, który nie brał udziału w badaniach.
Zdaniem badaczy, prawdopodobnie ma to związek z tym, że na mniejszych opuszkach receptory czuciowe są położone bliżej siebie.
Skóra usiana jest różnymi typami receptorów czuciowych, a każdy z nich odpowiada za odbiór specyficznych bodźców mechanicznych. Niektóre, nazywane komórkami Merkela (albo łąkotkami dotykowymi) odpowiadają za odbiór statycznych bodźców dotykowych, podczas gdy inne zbierają informacje o drobnych wibracjach lub ruchu.
Po pobudzeniu, receptory dotykowe w skórze przekazują sygnały do centralnego układu nerwowego, który przetwarza je i na tej podstawie tworzy obraz wyczuwanej przez palce powierzchni, tak jak procesor w aparacie cyfrowym tworzy obraz złożony z pikseli. Zatem, im więcej receptorów na jednostce powierzchni skóry tym lepszy obraz.
Aby sprawdzić gęstość upakowania receptorów czuciowych na opuszkach naukowcy zmierzyli u niektórych osób odległości między ujściami gruczołów potowych, ponieważ komórki Merkela gromadzą się u ich podstawy. Studenci z drobniejszymi palcami miały gęściej rozmieszczone ujścia gruczołów, co sugeruje, że podobna prawidłowość może dotyczyć również komórek Merkela.
Jak przypominają autorzy pracy, wcześniejsze badania wskazywały, że osoby w tym samym wieku mają na opuszkach niemal identyczną liczbę receptorów wyczuwających wibracje. Oznacza to, że na mniejszych palcach leżą one bliżej siebie.
W przyszłości badacze planują sprawdzić, jak zmienia się wrażliwość na dotyk wraz ze wzrostem dziecka i jego palców. JJJ
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.