Ten sam wariant genu wpływa na marskość wątroby u pijących i niepijących

Wariant genu przyczyniający się do stłuszczenia wątroby niezwiązanego z piciem alkoholu, uczestniczy również w rozwoju tej choroby u alkoholików - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Genetics".

Marskość wątroby jest chorobą, w której stopniowo niszczona zdrowa tkanka wątroby zastępowana jest tzw. tkanką bliznowatą, a procesowi towarzyszy stan zapalny. Przyczyną choroby może być zakażenie wirusami w tym głównie wirusem zapalenia wątroby typu C (hepatitis C) chociaż najczęstszą przyczyną marskości w krajach rozwiniętych jest długotrwałe, ciężkie nadużywanie alkoholu. Czynnikami, które wpływają na ryzyko wystąpienia schorzenia, poza piciem alkoholu i infekcjami wirusowymi, są predyspozycje genetyczne, ciężkostrawna dieta, palenie tytoniu i interakcje alkoholu z innymi substancjami niszczącymi wątrobę.

Marskość wątroby według amerykańskich statystyk zabija około 27 tysięcy osób rocznie w samych tylko Stanach Zjednoczonych. Około połowa zgonów jest związana z nadużywaniem alkoholu, chociaż relatywnie niewiele - bo tylko 10 do 15 proc. alkoholików cierpi na to schorzenie wątroby.

Wcześniejsze badania wykazały, że jeden z wariantów genu o nazwie PNPLA 3 przyczynia się do rozwoju niezwiązanego z piciem alkoholu stłuszczenia wątroby.

David Hinds wraz z grupą badaczy z Perlegen w Mountain View zaobserwował, że jedna z wersji tego samego genu PNPLA 3 jest zaangażowana również w rozwój marskości wątroby u osób nadużywających alkoholu.

Zdaniem autorów pracy, dzięki odkrytemu przez nich wariantowi genu PNPLA 3 można będzie łatwiej wyodrębnić i zdiagnozować osoby o zwiększonej podatności na badane choroby wątroby, wyeliminować z ich życia środowiskowe czynniki ryzyka lub odpowiednio wcześnie wdrożyć niezbędne leczenie. KDO

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera