Starożytne stanowisko archeologiczne z okresu panowania dynastii Sasanidów zostało przypadkowo odkryte w południowym Iranie - donosi serwis internetowy Press TV.
Przeprowadzone przez archeologów wstępne badania na stanowisku wykazały, że forteca została zbudowana w okresie panowania perskiej dynastii Sasanidów (226-652 r. n.e.).
Naukowcy odnaleźli pozostałości murów obronnych fortecy i kolumn jej budowli, a także duże gliniane dzbany pogrzebowe wbudowane w ściany fortyfikacji, nie zawierające jednak ludzkich szczątków.
Zdaniem archeologów, odkryte dzbany prawdopodobnie są pozostałościami pochówków typowych dla zaratuszrianizmu - monoteistycznej religii państwowej na terenach imperium Sasanidów - i pierwotnie zawierały ludzkie prochy.
W okolicach jeziora Parishan, leżącego w masywie Gór Zagros i otoczonego łańcuchami górskimi położonymi w odległości od 500 metrów do 5 kilometrów od tafli jeziora, odkrywano już wcześniej ślady starożytnego osadnictwa, ale ten rejon nie jest jeszcze dokładnie rozpoznany przez archeologów. JOT
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.