W wielu wypadkach występująca u dzieci otyłość może wynikać nie z popełnianych przez rodziców zaniedbań, ale z przyczyn genetycznych - informuje "Nature".
- Otyłość to narastający problem na całym świecie - zwiększa ryzyko wielu chorób. Choć zwykle wynika z niewłaściwej diety i braku ruchu, niekiedy może mieć podłoże genetyczne.
Naukowcy z University of Cambridge oraz Wellcome Trust Sanger Institute prowadzili badania 300 dzieci z poważną otyłością. Część z nich była poddana obserwacji służb socjalnych, ponieważ uważano, że są umyślnie przekarmiane przez rodziców.
Badano cały genom każdego z dzieci, szukając ubytków (delecji) lub dodatkowych kopii genów (duplikacji). Po porównaniu ze zdrowymi dziećmi, okazało się, że u otyłych brakuje fragmentów DNA - szczególne znaczenie wydaje się mieć tu gen SH2B1 na chromosomie 16. Ma on związek z regulacja wagi i poziomem cukru we krwi. Osoby z delecją SH2B1 dużo jedzą i szybko przybierają na wadze.
Specjaliści podkreślają, ze rodziny dzieci z genetyczną a skłonnością do otyłości potrzebują wsparcia, a nie represji. Dieta i ćwiczenia mogą pomóc. PMW
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.