Przez dwutlenek węgla topole osikowe rosną jak szalone

Coraz więcej dwutlenku węgla w atmosferze wpływa nie tylko na klimat. Może też sprawiać, że niektóre gatunki drzew, np. topole osikowe, rosną jak szalone - czytamy w piśmie "Global Change Biology".

Są o tym przekonani badacze naturalnych stanowisk topoli osikowej - jednego z najważniejszych i najpowszechniejszych w Ameryce Północnej gatunków drzew liściastych. Skok stężenia dwutlenku węgla w atmosferze w ostatnim półwieczu przyspieszył tempo ich wzrostu o całe 50 proc. - ustalili naukowcy z University of Wisconsin-Madison i University of Minnesota w Morris (UMM). Podobnej reakcji nie zauważono u innych gatunków, np. dębu i sosny.

Biorąc pod uwagę, że około 30 proc. lądów na Ziemi porastają lasy, i że rośliny absorbują z powietrza dwutlenek węgla, po czym wiążą go w swoich tkankach, ich znaczenie dla klimatu jest zasadnicze. Zwłaszcza lasy półkuli północnej pełnią rolę pochłaniaczy dwutlenku węgla, pomagając równoważyć wzrost stężenia gazów cieplarnianych, groźnych dla stabilności klimatu.

O skoku tempa wzrostu naukowcy dowiedzieli się, badając niemal tysiąc drzew w stanie Wisconsin. Wśród gatunków, przeważa tam topola osikowa i brzoza. Analizowano okazy mające od 5 do 76 lat. Wyniki analiz słojów drzew (mówiące o corocznych przyrostach rośliny) naukowcy zestawili z danymi nt. emisji dwutlenku węgla. Zauważyli dzięki temu zależność pomiędzy tempem wzrostu roślin a zmianą składu chemicznego powietrza.

Efekt ten może mieć zaskakujące konsekwencje ekologiczne na dużą skalę - spekulują autorzy badania. Topola osikowa przeważa w górach i na zalesionej północy Ameryki Północnej - w Kanadzie i północnych stanach USA. Uważa się, że gatunek ten, jak i mu pokrewne, silnie oddziałują na swoje otoczenie, np. na skład gatunkowy roślin i zwierząt oraz na dynamikę całych ekosystemów.

Autorzy badania sugerują, że warto ponownie ocenić, ile węgla mogą wiązać rosnące na północy lasy. "Nie można zakładać, że lasy, w których jest obecna topola osikowa, pochłoną cały nadmiar gazu. Proces ten osiągnie pewien poziom, po czym się zatrzyma - uważa Don Waller z Wisconsin-Madison. ZAN

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera