Historia i kultura

Wielkie murale historyczno-edukacyjne w Krakowie

<strong>Kolejne dwa wielkopowierzchniowe murale historyczno-edukacyjne mają powstać w przyszłym roku w Krakowie.</strong> Pierwszy - &quot;Grunwald 1410&quot;, będący kopią obrazu Jana Matejki - ma być gotowy przed lipcowymi obchodami 600. rocznicy bitwy. Drugi, pod nazwą &quot;Miasto Księga&quot;, ma przedstawiać historię polskiej literatury.

Tomasz Kubik z Agencji Zooteka, która zrealizuje murale we współpracy z władzami Krakowa, powiedział, że w obydwu projektach weźmie udział kilkudziesięciu uznanych artystów graffiti z całej Polski.

Inicjatorzy przedsięwzięcia zabiegają o to, aby mural "Miasto Księga" mógł powstać na wiadukcie kolejowym przy ul. Wita Stwosza, w pobliżu krakowskiego dworca centralnego i Muzeum AK.

"Chcielibyśmy zaadaptować 26 kolumn wiaduktu jako stronice ksiąg, a grzbiety filarów wystylizować na grzbiety tomów" - powiedział Kubik.

"Wiadukt będzie jak gdyby podparty książkami. Z jednej strony będzie to aleja portretów polskich pisarzy, a z drugiej - wnętrze wielkiej księgi z ich cytatami. Projekt będzie złożony z 26 obrazów i takiej samej liczby cytatów. Chcemy, żeby nie była to tylko dekoracja lecz także rzecz, dzięki której można się czegoś nauczyć" - wyjaśnił autor koncepcji muralu, Artur Ludwik Zakrzewski.

Według szacunków przedstawicieli Zooteki, mural przedstawiający historię polskiej literatury zajmie powierzchnię ok. 2 tys. metrów kwadratowych i może kosztować nawet 200 tys. zł. Przy jego realizacji pracować będzie ok. 20 artystów. Koszt przedsięwzięcia to nie tylko honoraria dla twórców graffiti ale także wartość farb, koszt ustawienia rusztowań i zabezpieczenia obrazu woskiem przed negatywnym oddziaływaniem pogody i miejskiego kurzu. Część pieniędzy powinni wyłożyć sponsorzy.

Mural na 600-lecie bitwy pod Grunwaldem powstanie na jednej z krakowskich kamienic, bliższa lokalizacja jest utrzymywana przez organizatorów projektu w tajemnicy.

W ostatnich latach w Krakowie powstało już kilka wielkopowierzchniowych murali o tematyce historycznej. M.in. wiadukt przy wjeździe do miasta od strony Warszawy został zaadaptowany na "Triumfalną Bramę Miasta", na której postało graffiti na 325-lecie zwycięstwa Sobieskiego pod Wiedniem.

W 2007 r., z okazji obchodów 750-lecia lokacji Krakowa na prawie magdeburskim, w mieście powstał wielki mural "Silva Rerum" opowiadający o dziejach podwawelskiego grodu. CZO

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.04.2025. PAP/Leszek Szymański

    Sejm upamiętnił 1000. rocznicę koronacji pierwszych królów Polski

  • Fot. Adobe Stock

    Zmarła dr Magdalena Łaptaś - ceniona historyczka sztuki i archeolożka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera