Historia i kultura

Nagroda FNP 2009 dla prof. Jerzego Strzelczyka

&quot;Pióro w wątłych dłoniach&quot; to książka o twórczości kobiet w dawnych wiekach - od Safony do Hroswity.<strong> Prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prezentuje sylwetki, działalność i osiągnięcia kobiet - intelektualistek tworzących w różnych regionach Europy, od antyku do przełomu X/XI w</strong>. Nowatorska rozprawa o wkładzie kobiet w rozwój cywilizacji europejskiej uznana została za &quot;doskonale przybliżającą wielki, nierozpoznany jeszcze dobrze temat nauki światowej zarówno specjalistom, jak też zwykłemu czytelnikowi&quot;. Jej autor odebrał 2 grudnia w Warszawie Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych.

Prof. Strzelczyk odkrywa przed czytelnikiem "Pióra w wątłych dłoniach" obecność kobiet we wczesnych okresach dziejów kultury europejskiej. Zwraca uwagę na ograniczenia społecznej roli kobiet w antyku i wiekach średnich, mające dramatyczne konsekwencje dla ich ambicji intelektualnych, a także życia prywatnego. W swoim dziele pokazuje, że mimo kulturowych przeszkód, także wtedy literacka działalność kobiet rozwijała się bardzo aktywnie. 

Różnorodny materiał literacki, jaki analizuje laureat nagrody FNP, obejmuje m.in. poematy, opowiadania, traktaty, żywoty świętych, opisy cudów, kroniki, pamiętniki, listy, relacje z nadprzyrodzonego objawienia, przekłady lub parafrazy wcześniejszego utworu.

Historyk przedstawia sylwetki wielu autorek, rekonstruuje ich twórczą działalność, a także indywidualne, niepowtarzalne losy. Wśród bohaterek książki są zarówno obecna w dziejach literatury Safona, autorki znane tylko nielicznym znawcom tematu (np. Hypatia, Egeria), jak też cała rzesza pisarek całkiem w literaturze polskiej zapomnianych.

"Pióro w wątłych dłoniach" jest podsumowaniem długoletnich badań prof. Jerzego Strzelczyka nad nowym w polskiej historiografii tematem intelektualnej aktywności kobiet.

***

Prof. Jerzy Strzelczyk urodził się w 1941 r. w Poznaniu, gdzie ukończył Wydział Historyczny UAM. Doktorat uzyskał w 1968 r., habilitację w 1975 r., tytuł profesora nadzwyczajnego w 1984 r., a profesora zwyczajnego w roku 1990. Obecnie kieruje Zakładem Historii Średniowiecznej UAM.

Od 1975 do 1996 roku był kolejno prodziekanem Wydziału Historycznego UAM, wicedyrektorem Instytutu Historii UAM, prorektorem UAM i dyrektorem Instytutu Historii UAM. Od roku 1995 jest członkiem korespondentem, a od 2007 r. członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności.

Dwukrotnie otrzymał stypendium Fundacji von Humboldta, odbył liczne staże badawcze i studia za granicą m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Irlandii, Czechach, Austrii i na Węgrzech.

Opublikował 24 książki naukowe lub popularno-naukowe, m.in. "Odkrywanie Europy" (1970, II wyd. 2000), "Goci - rzeczywistość i legenda" (1984), "Iroszkoci w kulturze średniowiecznej Europy" (1987, II wyd. 2008), "Wandalowie i ich afrykańskie państwo" (1992, II wyd. 2005), "Apostołowie Europy" (1997), "Średniowieczny obraz świata" (2004), "Zapomniane narody Europy" (2006) oraz ponad tysiąca innych prac naukowych.

W 1976 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, dziewięć lat później Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 1989 - Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Jest również wielokrotny laureatem nagród za osiągnięcia naukowe, a w 2007 r. za książkę "Zapomniane narody Europy" otrzymał Nagrodę im. Długosza. KOL

PAP - Nauka w Polsce

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera