
"Pióro w wątłych dłoniach" to książka o twórczości kobiet w dawnych wiekach - od Safony do Hroswity.<strong> Prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prezentuje sylwetki, działalność i osiągnięcia kobiet - intelektualistek tworzących w różnych regionach Europy, od antyku do przełomu X/XI w</strong>. Nowatorska rozprawa o wkładzie kobiet w rozwój cywilizacji europejskiej uznana została za "doskonale przybliżającą wielki, nierozpoznany jeszcze dobrze temat nauki światowej zarówno specjalistom, jak też zwykłemu czytelnikowi". Jej autor odebrał 2 grudnia w Warszawie Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych.
Różnorodny materiał literacki, jaki analizuje laureat nagrody FNP, obejmuje m.in. poematy, opowiadania, traktaty, żywoty świętych, opisy cudów, kroniki, pamiętniki, listy, relacje z nadprzyrodzonego objawienia, przekłady lub parafrazy wcześniejszego utworu.
Historyk przedstawia sylwetki wielu autorek, rekonstruuje ich twórczą działalność, a także indywidualne, niepowtarzalne losy. Wśród bohaterek książki są zarówno obecna w dziejach literatury Safona, autorki znane tylko nielicznym znawcom tematu (np. Hypatia, Egeria), jak też cała rzesza pisarek całkiem w literaturze polskiej zapomnianych.
"Pióro w wątłych dłoniach" jest podsumowaniem długoletnich badań prof. Jerzego Strzelczyka nad nowym w polskiej historiografii tematem intelektualnej aktywności kobiet.
***
Prof. Jerzy Strzelczyk urodził się w 1941 r. w Poznaniu, gdzie ukończył Wydział Historyczny UAM. Doktorat uzyskał w 1968 r., habilitację w 1975 r., tytuł profesora nadzwyczajnego w 1984 r., a profesora zwyczajnego w roku 1990. Obecnie kieruje Zakładem Historii Średniowiecznej UAM.
Od 1975 do 1996 roku był kolejno prodziekanem Wydziału Historycznego UAM, wicedyrektorem Instytutu Historii UAM, prorektorem UAM i dyrektorem Instytutu Historii UAM. Od roku 1995 jest członkiem korespondentem, a od 2007 r. członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności.
Dwukrotnie otrzymał stypendium Fundacji von Humboldta, odbył liczne staże badawcze i studia za granicą m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Irlandii, Czechach, Austrii i na Węgrzech.
Opublikował 24 książki naukowe lub popularno-naukowe, m.in. "Odkrywanie Europy" (1970, II wyd. 2000), "Goci - rzeczywistość i legenda" (1984), "Iroszkoci w kulturze średniowiecznej Europy" (1987, II wyd. 2008), "Wandalowie i ich afrykańskie państwo" (1992, II wyd. 2005), "Apostołowie Europy" (1997), "Średniowieczny obraz świata" (2004), "Zapomniane narody Europy" (2006) oraz ponad tysiąca innych prac naukowych.
W 1976 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, dziewięć lat później Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 1989 - Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Jest również wielokrotny laureatem nagród za osiągnięcia naukowe, a w 2007 r. za książkę "Zapomniane narody Europy" otrzymał Nagrodę im. Długosza. KOL
PAP - Nauka w Polsce
agt/ kap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.