Od czego zależy tempo rozwoju infekcji wirusem HIV

U osób z wysokim poziomem kluczowych dla układu immunologicznego białek głównego układu zgodności tkankowej typu C, infekcja wirusem HIV i choroba AIDS rozwijają się wolniej - informują naukowcy z USA na łamach pisma &quot;Nature Genetics&quot;. <br /><br />

Główny układ zgodności tkankowej (z ang. major histocompatibility complex - MHC) to zespół białek, odpowiedzialnych za prezentację antygenów limfocytom T. Wyróżnia się trzy klasy i kilka podtypów tych białek. Zostały odkryte jako pierwsze i najważniejsze białka decydujące o utrzymaniu się lub odrzuceniu przeszczepu, odpowiadające za zgodność tkanek dawcy i biorcy - stąd ich nazwa. Ludzkie MHC określane są mianem HLA (ang. human leukocyte antigens - ludzkie antygeny leukocytarne).

Według statystyk na świecie żyje około 40 milionów osób zakażonych wirusem HIV lub chorych na AIDS, poważną chorobę upośledzającą działanie układu odpornościowego organizmu. Pomimo, że powstało wiele antywirusowych lekarstw przedłużających życie osób zakażonych HIV, żadne z nich nie jest w stanie wyleczyć z choroby.

We wcześniejszych badaniach wykazano, że wariant sekwencji leżącej obok genu HLA-A wpływa na poziom ekspresji mRNA dla HLA typu C oraz poziom RNA wirusa HIV.

W swojej najnowszej pracy Mary Carrington wraz z zespołem z Narodowego Instytutu badań Raka w USA odkryli, że ta właśnie sekwencja wpływa również na poziom białka HLA-C. Ponadto, autorzy pracy wykazali, że u osób zakażonych wirusem HIV, które mają wysoki poziom HLA-C, AIDS rozwija się wolniej, a poziom wirusa jest przez organizm lepiej kontrolowany. KDO

PAP - Nauka w Polsce

tot/  bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera