Mostek da się skleić

Dzięki nowoczesnemu klejowi do łączenia kości przecięty podczas operacji na otwartym sercu mostek nie musi się zrastać przez wiele tygodni - informuje serwis "EurekaAlert".

Mostek to płaska kość, z którą połączone są od przodu (pośrednio lub bezpośrednio) żebra. Podczas operacji na otwartym sercu chirurg musi go przeciąć, by mieć dobry dostęp do pola operacyjnego. Takie zabiegi (co roku przeprowadza się ich na świecie ponad milion) ratują życie, ale rekonwalescencja trwa długo i - jak obrazowo mówią chirurdzy - przypomina dochodzenie do siebie po wpadnięciu pod ciężarówkę. Zszyty drutem mostek goi się powoli, a pacjent odczuwa ból nawet przy wyciskaniu tubki z pastą do zębów czy otwieraniu drzwi.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na ponad 20 pacjentach przez kanadyjskich chirurgów z Foothills Medical Centre w Calgary, nowy przyspieszający gojenie klej do kości KryptoniteTM pozwala pacjentom na powrót do pełnej aktywności fizycznej w ciągu kilku dni, a nie - jak dotychczas - po kilku miesiącach. Po operacji pacjenci maja mniej problemów z bólem i mogą głębiej oddychać, co ułatwia powrót do zdrowia. Mniejsze jest też zużycie silnych środków przeciwbólowych.

Wkrótce planowane są dalsze badania kliniczne - tym razem z udziałem 500 pacjentów z wielu krajów świata. PMW

PAP - Nauka w Polsce

yy/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera