Kraby żywiące się wyłącznie drewnem żyją w głębiach oceanu

W głębinach oceanu żyją kraby, które żywią się wyłącznie drewnem - opadającymi na dno kawałkami drzew czy wraków. O badaniach skorupiaka z nietypowymi upodobaniami informuje pismo "Marine Biology".

Nietypowe upodobania kulinarne kraba naukowcy odkryli, badając gatunki kolonizujące zatopione kawałki drewna - pnie drzew, liście, orzechy kokosowe. Aby zgromadzić okazy potrzebne do badania, autorzy eksperymentu wrzucili do wody sieci z zaplątanymi kawałkami drewna. Po roku wyciągnęli pułapkę wraz z żywą zawartością. Obok różnych gatunków bezkręgowców, małży i całej masy skorupiaków zadomowił się tam także gatunek kraba Munidopsis andamanica, nazywanego również morskim pustelnikiem.

Szczegółowe badania pokazały jednak, że żywi się on wyłącznie drewnem. Wewnątrz krabiego żołądka żyją bakterie i grzyby, które pomagają trawić zawartą w drewnie celulozę. "Byliśmy zdziwieni, ponieważ skorupiaki uważa się za drapieżniki albo padlinożerców. Stwierdzenie, że M. andamanica konsekwentnie żeruje na szczątkach roślinnych, zwłaszcza na drewnie, zamiast jeść mięczaki albo inne bezkręgowce, każe zerwać z tezą dotyczącą diety morskiego pustelnika - mówi Hoyoux.

Przez długi czas naukowcy twierdzili, że spośród organizmów morskich, drewnem żywią się głównie mięczaki. "Biorąc pod uwagę liczbę ich gatunków i liczebność osobników, skorupiaki są tu drugą pod względem znaczenia grupą" - zwraca uwagę Hoyoux. ZAN

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera