Historia i kultura

70. lat temu gen.Władysław Sikorski objął stanowisko Naczelnego Wodza

7 listopada 1939 r. gen. Władysław Sikorski dekretem prezydenta RP Władysława Raczkiewicza powołany został na stanowisko Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych.

27 października 1939 r. internowany w Rumunii marszałek Edward Rydz-Śmigły, odpowiadając na prośbę prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Władysława Raczkiewicza, złożył rezygnację ze stanowiska Naczelnego Wodza. W liście skierowanym do prezydenta pisał m.in.: "Internowanie moje czyni mnie bezbronnym i wszystkie winy można na mnie zwalać (...). Nie chciałbym utrudniać Panu sytuacji. Dlatego załączam dokument. Proszę zrobić, Panie Prezydencie, z nim to, co Panu sumienie nakazuje".

Prezydent W. Raczkiewicz dekretem z 7 listopada 1939 r. odwołał z funkcji Naczelnego Wodza i Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych marszałka Rydza-Śmigłego i powołał na to stanowisko gen. Władysława Sikorskiego, który w tym czasie pełnił już obowiązki prezesa Rady Ministrów, ministra spraw wojskowych, ministra sprawiedliwości oraz dowódcy formującej się armii polskiej we Francji.

W rozkazie wydanym po nominacji na Naczelnego Wodza gen. W. Sikorski stwierdzał m.in.: "Wśród niebywałej w dziejach katastrofy, której uległa Ojczyzna nasza, wśród strasznej zbiorowej niedoli i goryczy przegranej, otuchą i wiarą przejmuje pamięć o dowiedzionym bohaterstwie żołnierza polskiego i całego narodu. Niezłamany został duch wojska i narodu, niewyczerpana żywa jego siła. Walka trwa... A w walce tej nie jesteśmy sami. Starą drogą polskich legionów z bratniej ziemi francuskiej maszerować będziemy do Polski. Ale tym razem idziemy jako żołnierze państwa sprzymierzonego. Sprawę naszą sojusznicy nasi uznają za własną. Nigdy sprawa nasza nie była w tym stopniu co teraz sprawą cywilizacji chrześcijańskiej i wolności. Nigdy nie była tak bliską wszystkim narodom świata, które nie popadły w barbarzyństwo i niewolę".

Obowiązki Naczelnego Wodza gen. W. Sikorski pełnił do chwili tragicznej śmierci 4 lipca 1943 r. Jego następcą na tym stanowisku został gen. Kazimierz Sosnkowski.MJS

PAP - Nauka w  Polsce

abe/ gma/  bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera