Honorowy doktorat UMK dla prof. Janusza Trzcińskiego

Źródło: UMK w Toruniu
Źródło: UMK w Toruniu

<strong>Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, konstytucjonalista z <a href="http://www.uni.wroc.pl/">Uniwersytetu Wrocławskiego</a> prof. Janusz Trzciński otrzyma tytuł doktora honorowego<a href="http://www.umk.pl/"> Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu </a>- zdecydował senat uczelni</strong>. Wyróżnienie przyznano za wkład w budowę polskiego porządku prawnego po 1989 r. <br /><br />

Prof. Trzciński jest specjalistą z zakresu prawa konstytucyjnego, zajmuje się m.in. źródłami prawa i procesem jego tworzenia. Wydział Prawa i Administracji we wniosku o nadanie godności podkreślił wkład profesora na proces reformowania ustroju w Polsce oraz jego zasługi dla przemian demokratycznych w kraju i utrwalanie idei demokratycznego państwa prawa.

Prof. Trzciński był członkiem zespołu opracowującego ustrój sądownictwa administracyjnego w Polsce, jest autorem podstawowych komentarzy do ustaw o Trybunale Konstytucyjnym. Zasiadał także w Konwencie na rzecz Przyszłości Europy, który opracowywał projekt Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej.

Przewodniczył Komisji Prac Ustawodawczych Sejmu X kadencji, w latach 1993-2001 był wiceprezesem Trybunału Konstytucyjnego, a następnie przewodniczącym Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Od 2004 r. jest prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego, a od trzech lat przewodniczy Stowarzyszeniu Rad Stanu i Najwyższych Sądów Administracyjnych UE.

Wręczenie doktoratu odbędzie się 19 lutego przyszłego roku, podczas obchodów święta uczelni, obchodzonego w rocznicę urodzin patrona Mikołaja Kopernika. RAU

PAP - Nauka w Polsce

ls/ mow/  bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badaczki: nowa platforma ma pomóc wspierać zdrowie psychiczne migrantów i uchodźców w UE

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: poza migracją nie ma innej możliwości powstrzymania procesu wyludniania się Polski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera