Leczenie zgagi sprzyja otyłości

Stosowanie leków z grupy inhibitorów pompy protonowej w leczeniu refluksu żołądkowo- przełykowego może sprzyjać tyciu - informuje &quot;World Journal of Gastroenterology&quot;. <br /><br />

Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) to najczęstsze zaburzenie dotyczące przełyku. Gdy kwaśna treść żołądkowa cofa się do przełyku, drażni jego ściany, co wywołuje piekący ból (popularnie zwany zgagą).

Wiele badań potwierdziło, że w leczeniu refluksu skuteczne są leki z grupy inhibitorów pompy protonowej. Teraz naukowcy z Japonii zajęli się komplikacjami leczenia.

W badaniach wzięło udział 52 pacjentów z refluksem oraz kontrolna grupa 58 zdrowych osób (wiek i proporcje płci były podobne w obu grupach). Leczenie trwało średnio 2,2 roku (od 0,8 do 5,7 roku) i oprócz leków obejmowało także odpowiednią dietę.

Na początku i na końcu badań w obu grupach zmierzono masę ciała oraz wskaźnik masy ciała (BMI). Początkowo nie stwierdzano różnic pomiędzy osobami zdrowymi oraz cierpiącymi z powodu refluksu, jednak z czasem u 71 procent leczonych masa ciała wzrosła średnio o 3,5 kilograma. Schudło tylko 12 procent.

Autorzy badań zalecają leczącym się z powodu refluksu zachowanie odpowiedniej diety i nieprzejadanie się - zwłaszcza, że taka zmiana stylu życia sprzyja wyleczeniu refluksu. PMW

PAP -Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera