Małe cząsteczki kwasu rybonukleinowego (RNA) są odpowiedzialne za nawroty choroby u pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane - informują naukowcy z Chin na łamach pisma "Nature Immunology". Cząsteczki te tzw. mikroRNA - 326 mogą stać się użytecznym w klinice markerem diagnostycznym choroby i celem terapii dla chorych na stwardnienie rozsiane. <br /><br />
Stwardnienie rozsiane może powodować wiele objawów; najczęściej są to zaburzenia ruchowe, czuciowe, zaburzenia równowagi, widzenia, zespoły bólowe oraz objawy psychiatryczne: zaburzenia poznawcze i zaburzenia nastroju. U chorych obserwuje się również przewlekłe zmęczenie.
Małe cząsteczki RNA tzw. mikroRNA (miRNA) wiążą się z pasującymi do nich (komplementarnymi) regionami kodującego RNA (tzw. mRNA na podstawie, którego normalnie zachodzi translacja i powstaje białko) i hamują syntezę białek.
Gang Pei wraz z kolegami z Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju odkrył, że jeden z rodzajów miRNA tzw. miRNA-326 jest związane z zaostrzeniem objawów chorobowych u pacjentów z SM. Ponadto naukowcy wykazali, że manipulując poziomem miRNA-326 u myszy stanowiących zwierzęcy model tej choroby, można nasilić lub złagodzić objawy SM, w zależności od tego czy jego aktywność jest odpowiednio - większa, czy mniejsza.
Autorzy pracy wykazali, że miR-326 hamuje produkcję białka, które blokuje aktywność tzw. pomocniczych limfocytów T, co hamuje również syntezę tzw. interleukiny 17 - białka związanego z rozwojem SM.
Zdaniem badaczy analiza poziomu miRNA-326 może stać się użytecznym sposobem diagnozy SM. Naukowcy mają nadzieję, że gdyby udało się opracować metodę hamowania ekspresji miRNA-326 u ludzi, można byłoby w ten sposób obniżać liczbę pomocniczych limfocytów T, poziom interleukiny 17 i leczyć pacjentów chorych na SM. KDO
PAP - Nauka w Polsce
tot/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.