
<strong>Specjaliści z Politechniki Wrocławskiej i polska spółka Unikkon Integraf - po 4 latach prac - stworzyli pierwszy Inteligentny System do Rozpoznawania i Zamiany Mowy na Tekst - MagicScribeMedical. Od podobnych, obecnych na rynku rozwiązań różni się tym, że jest przeznaczony dla branży medycznej - rozpoznaje fachowe słownictwo, nazwy leków, procedur medycznych itp</strong>. Systemy rozpoznawania mowy i zamiany jej na tekst są już od lat stosowane przez lekarzy w krajach angielskojęzycznych, na przykład przez radiologów opisujących badania rentgenowskie czy USG. Jednak język polski, najeżony rozmaitymi "ś" i "ć", długo opierał się próbom opracowania podobnego oprogramowania.
Firma promuje system pod hasłem "Mówisz i masz". "Rozpoznawanie i zamiana mowy na tekst odbywa się w czasie rzeczywistym z 98 proc. skutecznością" - zapewnia wiceprezes Unikkon Integral, Daniela Grabowska. Jak dodaje, system opiera się na słownikach, zwanych Dziedzinowymi Korpusami Mowy. "Firma dysponuje Korpusami Mowy dla diagnostyki, m.in. RTG, USG i tomografii. Prace nad pozostałymi Korpusami są w toku i do końca tego roku będzie dostępny pełny słownik dla całej branży medycznej" - zapowiada.
Głównym zadaniem MagicScribeMedical jest usprawnienie i przyspieszenie obsługi pacjenta przez placówki medyczne oraz poprawa komfortu pracy lekarzy przy jednoczesnej redukcji kosztów.
Jak podkreślają autorzy nowatorskiego rozwiązania, MagicScribeMedical nie popełnia błędów. Poprawnej pisowni "uczy się" z miarę korzystania z niego. W efekcie umożliwia rozpoznawanie dyktowanego tekstu z dokładnością rzędu 98 procent.
System posiada funkcję też przydatną nawigacji głosowej oraz zapewnia bezpośrednie powiązanie wyniku opisu z miejscem docelowym, czyli np. automatycznego przypisania stworzonego opisu badania do historii choroby.
Twórcy rozwiązania zamierzają wdrażać je w dużych placówkach medycznych. Szacują, że dzięki zastosowaniu MagicScribeMedical czas tworzenia dokumentacji medycznej zostanie skrócony aż 3- krotnie, co przyniesie wymierne korzyści finansowe. "System spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, wręcz zachwytem, wśród lekarzy, nie tylko w prywatnej, ale i publicznej służbie zdrowia" - informują przedstawiciele firmy.
Dalsze plany Centrum Badawczo-Rozwojowego Unikkon Integral obejmują stworzenie podobnych rozwiązań dla innych dziedzin życia. W tej chwili są już dostępne prototypowe wersje MagicScribePublic dla administracji publicznej. "Zaawansowanie prac nad technologią wskazuje, że w ciągu roku będziemy dysponować rozwiązaniem , które umożliwi nam wysyłanie SMSów głosem" - informuje Grabowska.
Wszelkie informacje na temat rozwiązania znajdują się na stronie: www.magicscribe.pl
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
pmw/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.