Polski system zamiany mowy na tekst

<strong>Specjaliści z Politechniki Wrocławskiej i polska spółka Unikkon Integraf - po 4 latach prac - stworzyli pierwszy Inteligentny System do Rozpoznawania i Zamiany Mowy na Tekst - MagicScribeMedical. Od podobnych, obecnych na rynku rozwiązań różni się tym, że jest przeznaczony dla branży medycznej - rozpoznaje fachowe słownictwo, nazwy leków, procedur medycznych itp</strong>. Systemy rozpoznawania mowy i zamiany jej na tekst są już od lat stosowane przez lekarzy w krajach angielskojęzycznych, na przykład przez radiologów opisujących badania rentgenowskie czy USG. Jednak język polski, najeżony rozmaitymi &quot;ś&quot; i &quot;ć&quot;, długo opierał się próbom opracowania podobnego oprogramowania.

MagicScribeMedical rozpoznaje dyktowany tekst, przekształca go na tekst pisany, a następnie zachowuje zapisaną notatkę w postaci pliku na dysku. Możliwe są dwa tryby pracy: bezpośrednie podyktowanie opisu (np. badania diagnostycznego czy przebiegu wizyty) lub zaczytywanie nagranych wcześniej plików cyfrowych (np. na dyktafon lub inne mobilne urządzenie cyfrowe). Wydajność systemu to 160 słów na minutę, czyli 3 razy szybciej niż przeciętny człowiek pisze na komputerze.

Firma promuje system pod hasłem "Mówisz i masz". "Rozpoznawanie i zamiana mowy na tekst odbywa się w czasie rzeczywistym z 98 proc. skutecznością" - zapewnia wiceprezes Unikkon Integral, Daniela Grabowska. Jak dodaje, system opiera się na słownikach, zwanych Dziedzinowymi Korpusami Mowy. "Firma dysponuje Korpusami Mowy dla diagnostyki, m.in. RTG, USG i tomografii. Prace nad pozostałymi Korpusami są w toku i do końca tego roku będzie dostępny pełny słownik dla całej branży medycznej" - zapowiada.

Głównym zadaniem MagicScribeMedical jest usprawnienie i przyspieszenie obsługi pacjenta przez placówki medyczne oraz poprawa komfortu pracy lekarzy przy jednoczesnej redukcji kosztów.

Jak podkreślają autorzy nowatorskiego rozwiązania, MagicScribeMedical nie popełnia błędów. Poprawnej pisowni "uczy się" z miarę korzystania z niego. W efekcie umożliwia rozpoznawanie dyktowanego tekstu z dokładnością rzędu 98 procent.

System posiada funkcję też przydatną nawigacji głosowej oraz zapewnia bezpośrednie powiązanie wyniku opisu z miejscem docelowym, czyli np. automatycznego przypisania stworzonego opisu badania do historii choroby.

Twórcy rozwiązania zamierzają wdrażać je w dużych placówkach medycznych. Szacują, że dzięki zastosowaniu MagicScribeMedical czas tworzenia dokumentacji medycznej zostanie skrócony aż 3- krotnie, co przyniesie wymierne korzyści finansowe. "System spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, wręcz zachwytem, wśród lekarzy, nie tylko w prywatnej, ale i publicznej służbie zdrowia" - informują przedstawiciele firmy.

Dalsze plany Centrum Badawczo-Rozwojowego Unikkon Integral obejmują stworzenie podobnych rozwiązań dla innych dziedzin życia. W tej chwili są już dostępne prototypowe wersje MagicScribePublic dla administracji publicznej. "Zaawansowanie prac nad technologią wskazuje, że w ciągu roku będziemy dysponować rozwiązaniem , które umożliwi nam wysyłanie SMSów głosem" - informuje Grabowska.

Wszelkie informacje na temat rozwiązania znajdują się na stronie: www.magicscribe.pl

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Gran Via, jedna z głównych ulic Madrytu. 28.04.2025 EPA/BORJA SANCHEZ-TRILLO

    Ekspert o przyczynie blackoutu na Płw. Iberyjskim: splot wielu czynników, a później efekt domina

  • Fot. materiały prasowe

    Prawie 200 mln zł w konkursie NCBR i Orlen

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera