Zmarł prof. Tadeusz Baszyński

<strong>W wieku 83 lat zmarł w czwartek w Lublinie wybitny biolog, były rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, prof. Tadeusz Baszyński</strong> - podał UMCS na swojej stronie internetowej.

Prof. Baszyński był związany z UMCS od 1957 r. Na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi przeszedł wszystkie szczeble kariery naukowej od asystenta do profesora zwyczajnego. Pełnił na uczelni wiele funkcji, był m.in. dziekanem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi w latach 1966-72, dyrektorem Instytutu Biologii w latach 1973-81, rektorem UMCS w latach 1981-82.

W maju 1982 r. w czasie stanu wojennego został odwołany ze stanowiska rektora UMCS przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego, ponieważ odmówił odwołania ze względów politycznych ówczesnych dziekanów dwóch wydziałów - prawa oraz pedagogiki i psychologii.

Prof. Baszyński urodził się 15 października 1926 r. w Koźminie Wielkopolskim. Studia chemiczne ukończył na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego w 1951 r. Dziewięć lat później uzyskał stopień doktora nauk przyrodniczych, a w 1980 - stanowisko profesora zwyczajnego. Jest autorem ponad 300 publikacji z zakresu fizjologii roślin.

Msza żałobna zostanie odprawiona 20 października w kościele akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Profesor zostanie pochowany na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. REN

PAP - Nauka w Polsce

kop/ hes/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Autonomiczny pływak Argo podczas pracy – widoczny na powierzchni morza w trakcie przesyłania danych satelitarnie. Źródło: dr Daniel Rak

    Ekspert: pływaki badawcze Argo można pomylić z torpedami

  • Przewyższające rodzimą roślinność łodygi miskanta olbrzymiego w strefie brzegowej potoku Magierka. Fot. A. Bylak

    Obce gatunki w środowisku: pirania w Sanie i “biegnący” bambus nad Lubatówką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera