Posągi młodocianych żołnierzy w armii z terakoty pierwszego cesarza Chin

Chińscy naukowcy badający figury żołnierzy słynnej armii z terakoty z grobowca pierwszego cesarza Chin ustalili, że grupa postaci przedstawia młodocianych żołnierzy - donosi serwis internetowy China Daily.

Jak poinformował Yuan Zhongyi, kurator Muzeum Terakotowej Armii w Xi\\'an w prowincji Shaanxi w środkowych Chinach, gdzie znajduje się grobowiec Cesarza Cin, wśród figur z terakoty naukowcy zidentyfikowali grupę bardzo młodych żołnierzy, o twarzach pozbawionych wąsów i bród.

Według Y. Zhongyi, dla starożytnych Chińczyków owłosienie na twarzy stanowiło element ówczesnej kultury, tak więc posągi z terakoty przedstawiające żołnierzy bez brody ukazują młodych wojowników, poniżej 17 roku życia.

Każda z figur armii z terakoty ma indywidualne rysy twarzy i prawie wszystkie posiadają brody, które w czasach panowania Cesarza Cin (221-210 r. p.n.e.) były oznaką statusu społecznego. Dorosły mężczyzna bez brody był uważany za wyrzutka społecznego, a obcięcie brody było karą dla przestępców.

Starożytni chińscy władcy zwykle nie rekrutowali do wojska chłopców poniżej 17 roku życia, ale historyczne źródła wskazują, że w nadzwyczajnych okolicznościach było to możliwe, jak w przypadku podboju królestwa Zhao przez królestwo Cin, kiedy zmobilizowano wszystkich mężczyzn powyżej 15 roku życia.

Zdaniem Wanga Zijina z Chińskiego Uniwersytetu Renmin w Pekinie, młodociani żołnierze obecni w armii z terakoty świadczą o sile królestwa Cin i jego władcy, późniejszego cesarza Chin, który mógł zmobilizować całą populację do pokonania pozostałych sześciu królestw - Han, Zhao, Wei, Chu, Yan i Qi - i zjednoczenia całego kraju.

Według Zhanga Mingqia, generalnego sekretarza Chińskiego Towarzystwa Historii Dynastii Cin i Han, w czasach dynastii Han (206 r. p.n.e. - 220 r. n.e.) dzieci zabitych lub zmarłych gwardzistów cesarskich były szkolone na młodych wojowników straży przybocznej cesarza, dla wzmocnienia jego ochrony. JOT

PAP - Nauka w Polsce

jot/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera