Powłoka, że mucha nie siada

Pokrycie warstwą nietoksycznego repelentu sprawia, że owady ześlizgują się po niemal każdej powierzchni - informuje serwis "BBC News".

Substancję opracowali naukowcy z Cambridge University. Tworzy na zabezpieczanej nią powierzchni warstwę, na której owad nie jest w stanie się utrzymać - choć ma odnóżach specjalne gruczoły, wytwarzające lepką ciecz. Powłoka z nowej substancji sprawia, że lepka ciecz zmienia się w śliską.

Specjaliści mają nadzieję, że w ten sposób da się zabezpieczyć chronione obiekty przed szkodnikami - termitami, karaluchami, mrówkami czy szarańczą. Owady mogą niszczyć zbiory, uszkadzać budynki i przenosić choroby. Planuje się pokrywanie zabezpieczającą warstwą przewodów wentylacyjnych, mebli, kaloszy, a nawet opakowań żywności i butelek dla dzieci. PMW

PAP - Nauka w Polsce

yy/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera