Pająk - wegetarianin

Naukowcy z USA odkryli pierwszego na świecie pająka wegetarianina. Bagheera kiplingi (łac.) żyje w środkowej Ameryce, umie skakać i żywi się głównie pąkami liści dzikiej akacji. Wyniki swoich badań Amerykanie opisali na łamach pisma "Current Biology".

Na całym świecie żyje około 40 tysięcy różnych gatunków pająków. Dotychczas uznawano, że wszystkie z nich są drapieżnikami, które żywią się owadami lub innymi zwierzętami.

Christopher Meehan z Villanova University i Eric Olson z Brandeis University badali zwyczaje i tryb życia niewielkiego pająka Bagheera kiplingi (B. kiplingi) podczas podróży do Meksyku, gdzie zwierzęta te zamieszkują akacje razem z mrówkami. Okazało się, że pająki te żywią się pąkami akacji i nie polują na owady.

Jak zaznaczają badacze, mimo że B. kiplingi są wegetarianami, wybrany przez nie sposób zdobywania pokarmu nie jest prosty - muszą go wykradać strzegącym akacji mrówkom, co jest trudnym i ryzykownym zadaniem.

Ponadto, jak zaobserwowali naukowcy, pająk nie wykonuje sieci do polowania, a swoje umiejętności i energię wykorzystuje do budowy schronień, w których samice zajmują się młodymi. Co ciekawe, samice nie zjadają samców po kopulacji, wykorzystują ich w znacznie bardziej cywilizowany sposób - do pomocy przy opiece nad potomstwem, co również jest wyjątkiem w świecie pająków.

"To pierwszy na świecie pająk, który +poluje+ na rośliny i traktuje je jako główne źródło pożywienia" - podkreślają autorzy pracy.

Odkrycie Amerykanów jest tym bardziej zaskakujące, że dotychczas sądzono, iż fizjologia pająków nie pozwala im na spożywanie stałego pokarmu pochodzenia roślinnego. Większość z nich wprowadza do ciała upolowanej lub złapanej w sieci ofiary enzymy, dzięki czemu jest trawiona poza organizmem pająka, który potem wypija swoje danie w postaci zupy. Tymczasem B. kiplingi zajada liście w całości. KDO

PAP - Nauka w Polsce

agt/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera