Dr Trylska: spodziewaliśmy się Nobla za rybosomy

Już od kilku lat spodziewaliśmy się Nobla za badania nad rybosomami - powiedziała PAP dr Joanna Trylska, kierowniczka Laboratorium Maszyn Biomolekularnych Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, komentując środowy werdykt Akademii Szwedzkiej.

Akademia ogłosiła, iż Nagrodę Nobla 2009 z chemii otrzymali: Venkatraman Ramakrishnan (Wielka Brytania), Thomas A. Steitz (USA) oraz Ada E. Yonath (Izrael) "za prace nad strukturą i funkcją rybosomu".

"Ci badacze zajmowali się rybosomami od wielu lat. Ich głównym celem była odpowiedź na pytanie, jak rybosom cząsteczka działa, poprzez określenie jego struktury trójwymiarowej. Nie było to łatwe zadanie, ale w końcu im się udało. I za to jest ten Nobel" - oceniła dr Trylska.

Jak wyjaśniła, rybosom jest niezbędną do życia strukturą. "To maszyna molekularna odpowiedzialna za syntezę białka w komórce. Jeśli nie mielibyśmy rybosomów, nie moglibyśmy funkcjonować. Potrzebujemy do życia białek, a rybosom - za pomocą różnych innych układów - je dla nas syntetyzuje" - mówiła.

Zdaniem badaczki, poznanie struktury rybosomu znalazło przełożenie na rozwój nowych terapii w medycynie. "Istnieją antybiotyki, które działają na rybosomy bakterii - wytłumaczyła Trylska. - Poznawszy ich strukturę, mogliśmy dowiedzieć się również, w którym dokładnie miejscu rybosomu wiąże się antybiotyk, a następnie poprawiać go tak, aby był jeszcze skuteczniejszy".

"To, że wiemy, jak rybosom jest zbudowany na poziomie atomowym, daje nam bardzo dużo cennych informacji. Wiemy, co to jest za układ, wiemy, jak działa. A dzięki temu możemy się zastanawiać, co zrobić, aby np. przestał dobrze działać u bakterii - dodała dr Trylska. - Na szczęście rybosomy bakterii i ludzi się trochę różnią, dlatego możemy atakować tylko te bakteryjne".

Na zakończenie Joanna Trylska podkreśliła, iż w jej opinii Nagroda Nobla za badania nad rybosomami jest w pełni zasłużona. "Spodziewaliśmy się jej już od kilku lat. Nie było jedynie wiadomo, kto ją dostanie, gdyż wielu ludzi zajmowało się tym zagadnieniem".

PAP - Nauka w Polsce

tot/ mow/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łódź, 14.07.2025. Kwitnące liliowce w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ W Ogrodzie Botanicznym zakwitło 16 tysięcy liliowców

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: kluczem do rozpoznania czy leśny owoc jest jadalny, jest wygląd całej rośliny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera