Oziębienia klimatu siały spustoszenie wśród prehistorycznych lasów na Ziemi, ale te szybko odrastały, kiedy tylko klimat się ocieplał - twierdzą naukowcy z Royal Holloway uniwersytetu londyńskiego, po analizie pozostałości lasów deszczowych sprzed 300 mln lat odkrytych w pokładach węgla w Illinois, w USA.
Dr Howard Falcon-Lang z Wydziału Nauk o Ziemi londyńskiej uczelni wraz z kolegami opublikował w piśmie "Geology", pracę z której wynika, że prawie wszystkie gatunki lasów deszczowych znikały w kulminacyjnych okresach epok lodowcowych. Jednak krótko po ociepleniu się klimatu lasy te pojawiały się ponownie. Wskazuje na to zawartość pokładów węgla uformowanych w okresach ocieplenia klimatu.
"Te odkrycia radykalnie zmieniają naszą wiedzę o pierwszych lasach. Myśleliśmy, że to były stabilne ekosystemy, niezmienione na przestrzeni milionów lat. Teraz wiemy, że były niezwykle dynamiczne, stale poniewierane przez zmiany klimatu" - powiedział dr Falcon-Lang.
Dodał, że badanie może także rzucić światło na to, jak zmiany klimatyczne w przyszłości będą oddziaływać na las deszczowy Amazonii. "Jeśli rozumiemy wpływ klimatu na kształt lasów deszczowych w odległej przeszłości, to możemy wywnioskować, jak te lasy będą reagować w przyszłości. Analiza wykazała też, że wprawdzie lasy deszczowe są odporne na zmiany klimatu, jednak w pewnych granicach. Ekstremalna zmiana może popchnąć lasy poza tę granicę" - ostrzegł naukowiec.KRF
PAP - Nauka w Polsce
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.