Na 850 nieznanych dotąd gatunków zwierząt, m.in. ślepych ryb i skorupiaków, natrafili naukowcy w podziemnych wodach i jaskiniach Australii - poinformowano na konferencji naukowej w australijskim Darwin, poświęconej ewolucji i różnorodności biologicznej.
"Niemal wszystkie są ślepe i pozbawione oczu oraz pigmentu. Są więc bardzo jasne albo zupełnie białe" - powiedział jeden z badaczy, biolog ewolucyjny z University of Adelaide w Australii, Andy Austin. Jak dodał, wiele z tych zwierząt ma bardzo delikatną budowę, a jaskiniowe owady są często wyposażone w długie odnóża i czułki - ograny zmysłu wrażliwe na drgania i związki chemiczne.
Zdaniem Austina i jego współpracowników, gatunki te zeszły pod ziemię dawno temu, szukając schronienia przed historycznymi zmianami klimatu.
"Piętnaście milionów lat temu Australia środkowa i południowa była o wiele bardziej wilgotna, a na powierzchni występowało bogactwo bezkręgowców" - tłumaczył Austin. "Z biegiem lat kontynent coraz bardziej wysychał. Miało to miejsce od jednego do dwóch milionów lat temu i doprowadziło do tego, co widzimy dziś - że środowisko stało się suche. Różne gatunki znajdowały schronienie w izolowanych, odpowiednich dla nich siedliskach, np. podziemnych wodach i szczelinach skalnych, gdzie przetrwały i ewoluowały zupełnie niezależnie od siebie".
Odkryte gatunki owadów, skorupiaków, pająków i innych bezkręgowców stanowią prawdopodobnie około jednej piątej gatunków, które - zdaniem badaczy - nadal żyją pod ziemią w najdzikszych, pustynnych rejonach Australii. "Okazało się, że aby odkryć nowe gatunki bezkręgowców, nie trzeba wyruszać w głębiny oceanu. Wystarczy się po prostu rozejrzeć za własnym domem" - żartował Austin.
Na razie nadano nazwy zaledwie połowie odkrytych gatunków. Najogólniej jednak na zwierzęta znajdowane w wodach podziemnych mówi się stygofauna, a te z jaskiń i maleńkich szczelin skalnych nazywa się troglofauną.
Wśród znalezionej wodnej stygofauny przeważały drobne skorupiaki, stanowiąc około trzech czwartych gatunków; jedną szóstą stanowiły owady. Dla odmiany, wśród jaskiniowej troglofauny przeważały pajęczaki, stanowiąc około połowy gatunków. Jedna czwarta to owady; natrafiono też na przedstawicieli skorupiaków i innych grup.
Dotychczas badania objęły zaledwie 10 proc. rejonów, na których może występować stygo- i troglofauna - dodał Austin. Naukowcy chcą przebadać większy obszar i wykonać badania genetyczne. Chcą obliczyć, w którym momencie ewolucyjne linie organizmów oddzieliły się od siebie i sprawdzić, czy nakłada sie to na daty związane ze zmianami klimatu i innymi wydarzeniami geologicznymi. ZAN PAP - Nauka w Polsce
agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.