Naukowcy amerykańscy odkryli, że najzimniejsze miejsce w Układzie Słonecznym znajduje się na Księżycu. Danych do odkrycia dstarczył satelita badawczy NASA - Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).
Temperatura w kraterach południowego bieguna Księżyca dochodzi do minus 238 stopni Celsujsza, czyli jest zaledwie o 35 stopni "cieplejsza" niż wynosi wskaźnik "absolutnego zera" (minimalna temperatura, którą może mieć ciało fizyczne wynosi minus 273 stopnie Celsjusza).
Najniższe temperatury zarejestrowano na Księżycu w kraterach, ukrytych wewnątrz jeszcze większych kraterów.
Okazało się, że niedaleko od Ziemi znajduje się najzimniejszy punkt ze wszystkich, których temperaturę badaczom udało się kiedykolwiek zmierzyć.
Zdaniem naukowców, w niedługim czasie wraz ze zmianą pór na Księżycu jego południowy biegun lekko się nagrzeje i wówczas najzimniejsze punkty w Układzie Słonecznym przesuną się na biegun północny naszego naturalnego satelity. Strefy Księżyca z ekstremalnie niską temperaturą są bardzo ważne dla badaczy, gdyż mogą się w nich znajdować - w zamrożonej postaci - ślady różnych substancji, będące w stanie rzucić światło na daleką przeszłość Układu Słonecznego. YY
PAP - Nauka w Polsce
agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.