Opracowano nową technikę umożliwiającą bezpośrednie sekwencjonowanie RNA, bez potrzeby "przepisywania" tego kwasu nukleinowego z powrotem na DNA - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Nowa metoda może okazać się przełomem w naukach przyrodniczych i medycznych i znacząco przyczynić się do zwiększenia naszej wiedzy o fizjologii i chorobach człowieka.
Dotychczas stosowane metody badania sekwencji RNA wymagały przepisania informacji zawartej w RNA z powrotem na DNA (w procesie tzw. odwrotnej transkypcji), co często prowadziło do powstawania wielu błędów i artefaktów. Patrice Milos wraz z kolegami z Helicos BioSciences Research opracowała metodę, dzięki której można bezpośrednio badać sekwencje niewielkiej ilości RNA, bez potrzeby przepisywania go na DNA. Badanie sekwencji RNA poszczególnych komórek jest niezwykle istotne z poznawczego punktu widzenia. O ile sekwencja DNA jest w każdej komórce organizmu taka sama, zawartość RNA różni się w zależności od ekspresji genów i warunków środowiskowych. Autorzy pracy mają nadzieję, że opisana przez nich technika pozwoli wydajnie i niedrogo sekwencjonować RNA, co pozwoli na dokładniejsze niż dotychczas badanie ekspresji genów oraz być może na poznanie nowych rodzajów RNA. KDO PAP - Nauka w Polsce
tot/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.