Można już bezpośrednio poznać sekwencję RNA

Opracowano nową technikę umożliwiającą bezpośrednie sekwencjonowanie RNA, bez potrzeby "przepisywania" tego kwasu nukleinowego z powrotem na DNA - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Nowa metoda może okazać się przełomem w naukach przyrodniczych i medycznych i znacząco przyczynić się do zwiększenia naszej wiedzy o fizjologii i chorobach człowieka.

W komórkach naszego organizmu informacja genetyczna jest zapisana w postaci kwasu dezoksyrybonukleinowego czyli DNA. W różnego rodzaju komórkach aktywne są różne geny, czyli z różnych fragmentów DNA informacja jest przekazywana dalej - w procesie tzw. transkrypcji na podstawie matrycy DNA powstaje kwas rybonukleinowy czyli RNA. Ostatnim etapem przepływu informacji genetycznej jest synteza białek (czyli translacja) na podstawie informacji zapisanej w RNA.

Dotychczas stosowane metody badania sekwencji RNA wymagały przepisania informacji zawartej w RNA z powrotem na DNA (w procesie tzw. odwrotnej transkypcji), co często prowadziło do powstawania wielu błędów i artefaktów. Patrice Milos wraz z kolegami z Helicos BioSciences Research opracowała metodę, dzięki której można bezpośrednio badać sekwencje niewielkiej ilości RNA, bez potrzeby przepisywania go na DNA. Badanie sekwencji RNA poszczególnych komórek jest niezwykle istotne z poznawczego punktu widzenia. O ile sekwencja DNA jest w każdej komórce organizmu taka sama, zawartość RNA różni się w zależności od ekspresji genów i warunków środowiskowych. Autorzy pracy mają nadzieję, że opisana przez nich technika pozwoli wydajnie i niedrogo sekwencjonować RNA, co pozwoli na dokładniejsze niż dotychczas badanie ekspresji genów oraz być może na poznanie nowych rodzajów RNA. KDO PAP - Nauka w Polsce

tot/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera