Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
25.09.2009 aktualizacja 25.09.2009

25 września 1939 r. - Niemcy cały dzień bombardują Warszawę

Warszawa jest bombardowana od godz. 6.00 do 20.00. Ten dzień zostaje nazwany "czarnym poniedziałkiem", zaś warszawianie mówią o nim "lany poniedziałek".

Luftwaffe zrzuca 560 ton bomb kruszących, w tym pierwsze bomby 1000-kilogramowe. Na Warszawę Niemcy zrzucają również 72 tony bomb zapalających. Ginie około 10 tysięcy mieszkańców stolicy. Pod gruzami części zbombardowanego Ratusza ginie wiceprezydent Warszawy Jan Około-Kułak i jego współpracownicy. Biuro Stefana Starzyńskiego zostaje przeniesione do piwnic Ratusza. Niemcy bombardują ostatni czynny w Warszawie szpital - Szpital Dzieciątka Jezus. Zdobywają Fort Mokotowski i Królikarnię.

W stolicy zostaje rozplakatowana odezwa Starzyńskiego do mieszkańców:"W imię Boga i Ojczyzny przetrwamy. W warunkach, jakie się dziś wytworzyły, zarządziłem doraźną rozwózkę po mieście produktów żywnościowych, w celu udostępnienia jej w ten sposób ludności. Wzywam wszystkich obywateli, aby współdziałali w spokojnym i sprawiedliwym ich rozdziale, zwłaszcza najbardziej potrzebującym. Czynione są wszelkie możliwe wysiłki w celu najszybszej naprawy uszkodzeń wodociągów i elektrowni. () Obywatele! Pamiętajcie, że oczy całej Polski i całego świata zwrócone są obecnie na Warszawę. Wytrwamy i zwyciężymy".

Zacięte walki toczą się na Helu. 31. Helska Bateria Cyplowa im. Heliodora Laskowskiego toczy zwycięski pojedynek artyleryjski z niemieckimi pancernikami "Schleswig-Holstein" i "Schlesien". Baterią dowodzi kpt. mar. Zbigniew Przybyszewski (1907 - 1952). Po wojnie aresztowany i skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie. W 1956 r. został zrehabilitowany. ESZ

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023