
<strong>Pierwszą w Polsce kawiarnię naukową dla dzieci otwiera 3 października <a href="http://www.kawiarnianaukowa.pl/">Stowarzyszenie Śląska Kawiarnia Naukowa (ŚKN).</a></strong> W przeciwieństwie do uniwersytetów dziecięcych, spotkania "Ogień, Powietrze, Woda i Ziemia" będą całkowicie bezpłatne, co więcej - sfinansowany zostanie dojazd i wyżywienie dzieci. Pokazy i warsztaty są przeznaczone przede wszystkim dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej pozostających pod opieką placówek opiekuńczo-wychowawczych, a pośrednio, poprzez multimedia, do szerokiego grona młodych pasjonatów nauki.
"Przysposabianie do kreatywnego myślenia powinno mieć miejsce już w przedszkolu. Tym bardziej warto to robić wśród dzieci z podstawówki, szczególnie wśród uczniów z trudnych środowisk, do których z reguły takie inicjatywy nie docierają. Dlatego od wielu miesięcy z pełnym przekonaniem o słuszności takich działań staraliśmy się poszerzyć działalność ŚKN" - powiedział PAP dr Tomasz Rożek.
Jego zdaniem, pomysł jest na tyle oryginalny i ciekawy, że warto o nim mówić głośno, aby upowszechnić tę ideę. Zachęcania ośrodków opiekuńczych - domów dziecka i świetlic środowiskowych - do uczestnictwa w projektach edukacyjnych lub popularyzatorskich, nawet bezpłatnie lub z dofinansowaniem, bywa jednak niełatwe.
Nowatorska inicjatywa, dzięki której dzieci zabawią się w małych naukowców, została dofinansowana z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i zrealizowany przy współpracy ŚKN z miesięcznikiem "Mały Gość Niedzielny" i portalem edukacyjnym "Partnerstwo dla Przyszłości" .
Spotkania popularyzatorów z dziećmi będą utrzymane w nieco odmiennej formie, niż klasyczne kawiarniane spotkania z nauką. Będzie mniej będzie debat i dyskusji, więcej widowiskowych doświadczeń i eksperymentów do indywidualnego wykonania na własnoręcznie budowanych urządzeniach. W przeciwieństwie do słuchaczy uniwersytetów dziecięcych, mali goście kawiarni naukowej nie będą musieli wnosić żadnych opłat i przychodzić na zajęcia ze swoimi opiekunami.
Zjazdy będą się odbywać zawsze w soboty, od godz. 9.00 do 11.00. W spotkaniu może uczestniczyć 40 dzieci. Zajmie się nimi co najmniej 7 dorosłych osób - 4 instruktorów i wolontariusze, przygotowani do pomocy najmłodszym w rozwiązaniu różnorodnych problemów.
Scenariusz przewiduje, że w pierwszej części imprezy dzieci będą uczestniczyły w pokazach naukowych prowadzonych przez naukowców Uniwersytetu Śląskiego. Zobaczą m.in. jak ciśnienie zgniata wielką metalową beczkę, sprawdzą działanie armaty powietrznej i poczują oddziaływanie grawitacji. Po tych atrakcjach nastąpi przerwa na drugie śniadanie. Jak zaznaczył dr Rożek, posiłek jest bardzo istotny, ponieważ dzieci do których kierowany jest projekt często pochodzą z bardzo biednych rodzin.
W drugiej części spotkania 10-osobowe grupy dzieci, pod okiem prowadzących, będą mogły samodzielnie przeprowadzić doświadczenia.
Na koniec cyklu czterech spotkań uczestnicy otrzymają dyplomy ukończenia warsztatów i drobne upominki w postaci gier komputerowych lub planszowych, rozwijających kreatywność.
Jak podkreśla dr Rożek, projekt ma wymiar ponadregionalny i skorzystać na nim mogą także dzieci spoza Śląska. Niezależnie od wieku, wszyscy mogą wziąć udział i aktywnie uczestniczyć w pokazach i warsztatach. Dzięki portalowi edukacyjnemu "Partnerstwo dla Przyszłości", możliwa będzie transmisja internetowa zajęć.
Po każdym spotkaniu zostanie zorganizowany mini-konkurs dla aktywnych uczestników, którzy do szklanej kopuły Ronda Sztuki (Klub Oko Miasta) nie mogli przyjść.
W miesięczniku "Mały Gość Niedzielny", będą drukowane materiały związane z tematyką spotkań, m.in. bogato ilustrowane instrukcje bezpiecznych doświadczeń naukowych (do wykonania niewielkim kosztem w domu), a także ciekawe artykuły popularno-naukowe.
Szczegóły projektu i relacje ze spotkań zostaną zamieszczone także na stronie internetowej: www.KawiarniaNaukowa.pl
Terminy spotkań Kawiarni Naukowej Dzieciom w 2009 r.: 3 października, 31 października, 21 listopada, 19 grudnia. W 2010 r. popularyzatorskie zabawy odbędą się 20 marca, 17 kwietnia, 22 maja, 19 czerwca, 18 września, 23 października, 20 listopada, 11 grudnia.
Udział w zajęciach jest nieodpłatny, organizator opłaca także koszty dojazdu, materiały potrzebne do zajęć i poczęstunek. Rekrutacja prowadzona jest przez stronę internetową. Zgłoszenia przyjmuje koordynator projektu Anna Leszczyńska pod adresem mailowym: dzieciom@kawiarnianaukowa.pl lub telefonicznie pod numerem 727-432-487.KOL
PAP - Nauka w Polsce
agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.