
<strong>Chaotyczna gospodarka przestrzenna wokół Kampinoskiego Parku Narodowego (KPN) i osuszanie środowiska przyrodniczego to główne problemy, z którymi będą się musiały zmierzyć władze KPN w najbliższych latach. </strong>O historii i znaczeniu Parku rozmawiano 22 września w Warszawie podczas konferencji <em>"50 lat KPN - funkcje oraz znaczenie w środowisku przyrodniczym i społecznym"</em>. "Wiem ile w ciągu tych lat było zagrożeń Parku, ile z nich udało się wyeliminować, i ile ostrych bitew stoczyć. Te problemy ukształtowały wokół Parku ogromne grono przyjaciół, które nie pozwoli by Park dewastować czy niszczyć" - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor KPN Jerzy Misiak.
Jego zdaniem, najważniejszym problemem i niebezpieczeństwem dla Parku jest brak normalnej gospodarki przestrzennej. "To, co dzieje się teraz w Polsce, to jest barbarzyństwo. Nie ma instrumentów prawnych, które pozwoliłyby chronić polską przyrodę przed inwestycjami. Dlatego zabudowuje się tereny przyległe do Parku, przecina się korytarze ekologiczne łączące Park z innymi obszarami przyrodniczymi. To wszystko negatywnie wpływa na przyrodę" - ubolewał Misiak.
Z kolei według rzeczniczki KPN Magdaleny Kamińskiej, wciąż bardzo dużym problemem jest liczba śmieci zostawianych przez turystów odwiedzających Park i wpływ zwiedzających na zwierzęta. "Są one wyczulone na różnego rodzaju zapachy i na to, co przynoszą turyści do Parku. Niestety przychodzą często ze swoimi psami, które - szczególnie jeśli biegają bez smyczy - zaburzają środowisko naturalne" - zaznaczyła.
Jak dodała, wiosną i latem pojawia się zaś problem dotykania czy nawet zabierania małych zwierząt z Puszczy przez turystów. "Dużo osób dzwoni wtedy do Parku i pyta, co zrobić z zabranym z lasu jeżem czy małą sarną" - mówi Kamińska. Tymczasem - podkreśla rzeczniczka - np. małych saren nie można głaskać, nawet jeśli podchodzą blisko do wytyczonych szlaków turystycznych - po takim kontakcie z człowiekiem mogą bowiem zostać odrzucone przez matki.
Kampinoski Park Narodowy powstał 16 stycznia 1959 roku. Obecnie zajmuje 38,5 tys. ha i jest drugim pod względem powierzchni spośród 23 polskich parków narodowych (tuż za Biebrzańskim Parkiem Narodowym).
Jest również - podkreślają przedstawiciele KPN - jednym z trzech Parków Narodowych na świecie, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie aglomeracji miejskiej. Pozostałe dwa znajdują się w pobliżu Nairobi - Nairobi National Park (Kenia) i obok Caracas - Park Narodowy El Avila (Wenezuela).
PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.