<strong>Nawet gdyby ZSRR nie zaatakował Polski 17 września 1939 roku, to bez pomocy Francji i Wielkiej Brytanii nie mielibyśmy szans wygrania z Niemcami. Kampania trwałaby tylko prawdopodobnie dłużej</strong> - powiedział historyk dr hab. Janusz Odziemkowski podczas konferencji w stołecznym Domu Polonii. Spotkanie odbyło się w związku z obchodami 70. rocznicy agresji ZSRR na Polskę.
Jak zaznaczył, na taki pogląd Stalina wskazują artykuły w sowieckich gazetach z początku września 1939 roku, zawierające poparcie dla Polski walczącej z hitlerowskim najeźdźcą. "Stalin był sprytnym politykiem i dopiero po decyzji aliantów z 12 września odnośnie niepodejmowania działań zbrojnych, postanowił wyruszyć na Polskę" - dodał Odziemkowski.
Jednak w opinii historyka, zajęcie Kresów Wschodnich przez ZSRR nie przyczyniło się w sposób ostateczny do klęski Polski w kampanii wrześniowej.
"Ten cios w plecy na pewno osłabił nasze morale i zmusił do walki na dwa fronty, jednak nie spowodował utraty strategicznych dla obrony terytoriów i wojsk, które znajdowały się w Polsce centralnej. Klucz do naszego zwycięstwa spoczywał w rękach Francji i Wlk. Brytanii, których włączenie się wówczas do wojny, uratowałoby Polskę i być może zakończyło ją już na samym jej początku" - podkreślił historyk.
Z kolei do przyczyn sowieckiej agresji na Polskę odniósł się inny historyk dr Józef Szaniawski, w którego ocenie atak ten był ze strony ZSRR swoistym wypełnieniem tzw. testamentu Lenina. "Jesienią 1920 roku, po przegraniu wojny polsko-bolszewickiej, Lenin obarczył Polskę winą za klęskę sprawy światowej rewolucji i zapowiedział, że Sowiety nie spoczną, dopóki nie wykończą tych Polaków na dobre" - mówił Szaniawski.
"Z poglądem Lenina na wagę Polski w sprawie rewolucji światowej i dla samego ZSRR zgodził się także Stalin podczas spotkania z przywódcami najważniejszych sowieckich formacji wojskowych w czerwcu 1945 roku. Podkreślił wówczas, że Polska jest największą zdobyczą wojenną Związku Radzieckiego. I stała się nią na kolejne 40 lat" - podsumował historyk.
Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". AKN
PAP - Nauka w Polsce
abe/ woj/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.