Na powierzchni Księżyca istniał ocean magmy

Japońska sonda księżycowa Kaguya dowiodła, że na powierzchni naturalnego satelity Ziemi - Księżyca istniał ocean magmy - informuje pismo "Nature".

W trakcie badań aparat kosmiczny przeprowadził analizę widmową ścianek dużych księżycowych kraterów i wykrył, że prawie całkowicie składają się one z anortozytu. Ta magmowa skała głębinowa spotykana jest również na Ziemi i uważana jest za jedną z najstarszych spośród tych, które ukształtowały się w powstającej jeszcze skorupie ziemskiej. Duża koncentracja tej magmowej skały tak blisko powierzchni Księżyca pozwala sądzić o tym, że kiedyś istniał tam cały ocean płynnej magmy.

Hipoteza taka po raz pierwszy wysunięta została po lotach na Księżyc amerykańskich statków Apollo. Wtedy w dostarczonych na Ziemię próbkach księżycowego gruntu po raz pierwszy znaleziono skały górskie pochodzenia wulkanicznego - anortozyt, dunit, piroksenit i inne.

Kaguya został wysłany na orbitę okołoksiężycową 14 września 2007 r. Jego aparatura uzyskała ważne dane o Księżycu i badała jego historię geologiczną. W czerwcu tego roku Kagura zakończył pracę na orbicie i został opuszczony na powierzchnię satelity Ziemi w celu kontynuowania badań. YY

PAP - Nauka w Polsce

tot/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera