Naukowcy zbadają święte studnie Majów w Belize

Amerykańscy archeolodzy będą pierwszymi naukowcami, którzy zbadają święte studnie cenote Majów znajdujące się w Belize - donosi serwis internetowy United Press International.

Jak poinformowała prof. Lisa Lucero z Uniwersytetu Illinois w Chicago, zespół naukowców pod jej kierownictwem, złożony z archeologów, geochemików i nurków, zbada znaczenie kulturalne, historię i aktualny stan trzech z 23 studni cenote, położonych w rejonie Cara Blanca, w środkowej części Belize.

Wypełnione wodami gruntowymi naturalne studnie krasowe w wapiennym podłożu skalnym - zwane cenotes, o głębokości od ok. 4 do 50 metrów - były traktowane przez Majów jako miejsca uświęcone, pełniące ważną rolę rytualną.

Jak wyjaśniła prof. L. Lucero, w mitologii Majów jaskinie i studnie cenote były wejściami do Xibalby - krainy zaświatów, rządzonej przez duchy chorób i śmierci - do których Majowie wrzucali kunsztownie wykonane przedmioty ofiarne, oraz ofiary z ludzi.

Geolog Patricia Beddows z Uniwersytetu Northwestern w Evanston podczas prac zespołu na stanowiskach w Belize przeprowadzi w świętych studniach Majów badania geochemiczne i hydrologiczne.

Naukowcy sporządzą plany i dokumentację filmową badanych obiektów podczas ekspedycji, której koszt pokrywa National Geographic Society. JOT

PAP - Nauka w Polsce

agt/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera