Z coraz większą powagą traktuje się teorię, która mówi, że przodkowie człowieka wyemigrowali Afryki przed milionami lat, po czym ponownie wrócili do niej. Świadczą o tym wykopaliska paleontologiczne w Gruzji - uważa gruziński naukowiec, którego poglądy przytacza "The Independent".
Mogli spędzić jakiś czas w Eurazji, po czym wrócić do Afryki. Oznacza to, że Afryka nie była jedyną "kolebką" ludzkości - tłumaczy naukowiec. Kości z Dmanisi datowano na 1.8 mln lat. Jak podkreśla Lordkipanidze, są to najstarsze pozostałości przodków człowieka odkryte poza Afryką.
Najbardziej zastanawiające jest to, że ci wcześni ludzie byli dużo bardziej prymitywni od Homo erectus. Wielu naukowców uważało, że to Homo erectus wyemigrował jako pierwszy z Afryki około miliona lat temu.
Ludzie z Dmanisi mieli pojemność mózgu 600 cm sześc., czyli o 40 proc. mniejszą niż Homo erectus. Byli też niżsi.
Zdaniem gruzińskiego naukowca, mogli być przodkami wszystkich populacji Homo erectus. Oznaczałoby to, że Homo erectus wywodzi się z Eurazji - spekuluje Lordkipanidze. Jeśli tak, to Homo erectus mogli wrócić do Afryki i dopiero wtedy dać początek naszemu gatunkowi - Homo sapiens.
"Pytanie jest następujące: czy Homo erectus narodził się w Afryce, czy w Eurazji? Jeśli w Eurazji, to czy doszło do migracji powrotnej do Afryki? Taki pomysł jeszcze kilka lat temu wydawał się bardzo niepoważny, ale dzisiaj już tak nie jest" - podsumowuje.
Prof. Lordkipanidze wygłosił wykład w ramach Brytyjskiego Festiwalu Nauki w Guildford.KRX
PAP - Nauka w Polsce
tot/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.