Szczątki mezozoicznej "żyrafy" odkryto w Chinach

Szczątki dinozaura, przezwanego "żyrafą mezozoiku" z powodu długiej szyi oraz przednich nóg, po raz pierwszy odkryto w Chinach - informuje pismo "Proceedings of the Royal Society B".

Kości zwierzęcia wydobyto ze skał dolnej kredy w basenie Yujingzi w północno - zachodniej prowincji Gansu. Wiek znaleziska ocenia się na 100 mln lat.

Dinozaur ten jest pierwszym znalezionym w Chinach przedstawicielem długoszyich brachiozaurów z dolnej kredy. Jego łacińska nazwa - Qiaowanlong kangxii - nawiązuje do imienia cesarza Kangxi z dynastii Qing, panującego w latach 1661-1722. Zawiera też chińskie słowa, oznaczające m.in. "most" i "smok".

Olbrzymie brachiozaury należały do roślinożernych zauropodów. Nowo odkryty szkielet reprezentuje stosunkowo mały gatunek tych zwierząt - za życia zwierzę to mierzyło "zaledwie" około 12 metrów długości, miało trzy metry wysokości i ważyło około dziewięciu ton.

Jako typowy przedstawiciel brachiozaurów, dinozaur ten miał długą szyję i stosunkowo długie przednie kończyny - zwrócił uwagę jeden z autorów odkrycia, dr Hai-Lu You z Chińskiej Akademii Nauk Geologicznych w Pekinie.

Szczególna budowa kręgosłupa (charakterystyczna dla wielu zauropodów, ale niespotykana dotąd u brachiozaurów) oraz pozostałych kości pozwala sądzić, że chiński dinozaur mógł trzymać szyję wzniesioną ku górze. Trzymał ją raczej pionowo niż poziomo - uważają chińscy naukowcy. Ich przypuszczenie stoi w sprzeczności z niedawnym doniesieniem, według którego zauropody trzymały swoje długie szyje niemal równolegle do ziemi, kiwając nimi na boki podobnie, jak porusza się wykrywaczem metali.

Hai-Lu podsuwa tymczasem myśl, że brachiozaury żywiły się liśćmi i innymi częściami roślin rosnącymi bardzo wysoko, unikając w ten sposób żarłocznej konkurencji swoich niższych krewniaków. ZAN

PAP - Nauka w Polsce

tot/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera