Świszczący dźwięk, który wytwarzają skrzydła gołąbka długoczubego, gdy przestraszony ptak wzbija się w powietrze stanowi sygnał ostrzegawczy dla innych osobników - twierdzą naukowcy, których badania zostały opublikowane w piśmie "Proceedings of the Royal Society B".
Następnie nagrane dźwięki zostały odtworzone w obecności stada gołębi. Okazało się, że ptaki rozróżniały oba odgłosy i podrywały się do lotu tylko wtedy, gdy słyszały sygnał ostrzegawczy.
"U gołębi jedna lotka pierwszego rzędu jest bardzo wąska. Podejrzewamy, że jej wibracje wytwarzają ten charakterystyczny głośny świst podczas wymachów skrzydłami" - wyjaśnia autor badań dr Robert Magrath. Dzięki temu pojedynczy osobnik może poinformować całe stado o niebezpieczeństwie.
Dr Magrath zamierza wkrótce poznać dokładny mechanizm wytwarzania dźwięków ostrzegawczych i sprawdzić, czy podobnie dzieje się w przypadku innych gatunków ptaków. KOC
PAP - Nauka w Polsce
tot/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.