<p><strong>Piąty dzień wojny.</strong> Żołnierze 86. Pułku Piechoty pod dowództwem ppłk. Walentego Peszka przez kilka godzin odpierają natarcie 1. Dywizji Pancernej gen. Rudolfa Schmidta. W walkach ginie około 500 Polaków.</p>
W nocy z 4 na 5 września rozpoczyna się ewakuacja z Warszawy centralnych instytucja państwowych.
Sztab Naczelnego Wodza w Komunikacie nr 5 informuje: „Nieprzyjacielskie lotnictwo w ciągu dnia wczorajszego prowadziło dalej działania nękające na całym terytorium państwa, bombardując miasta, stacje kolejowe i kolumny uchodźców na drogach. Nasze lotnictwo w dalszym ciągu skutecznie bombardowało pancerne kolumny nieprzyjaciela w rejonie Ciechanowa i na kierunku Radomsko. Straty nieprzyjacielskiego lotnictwa: w dniu wczorajszym strąciliśmy 14 samolotów. Straty lotnictwa własnego - 6 samolotów nie wróciło do baz. Działania lądowe: Na południowo-zachodnim froncie nasze wojska powstrzymują napór przeważających sił nieprzyjaciela. Na linii Warta - Szczerców - Kamieńsk toczą się zacięte walki z silnymi oddziałami nieprzyjacielskimi. Na froncie Poznańskiego spokój. Na froncie północnym zmotoryzowane oddziały nieprzyjaciela osiągnęły rejon Ciechanów - Płońsk. Na pograniczu Prus Wschodnich sytuacja bez zmian. Załoga Gdyni w brawurowym wypadzie na siły gdańskie wzięła działo przeciwpancerne, 3 ckm i wzięła 12 jeńców”.
W katedrze Św. Jana w Warszawie Prymas Polski August Kardynał Hlond odprawia uroczyste nabożeństwo za pomyślność oręża polskiego. Uczestniczy w nim m.in. premier gen. dyw. Felicjan Sławoj-Składkowski oraz przedstawiciele Sejmu i Senatu.
Prezydent RP Ignacy Mościcki mianuje wojewodę śląskiego Michała Grażyńskiego ministrem propagandy. On zaś powołuje na swojego zastępcę płk. dypl. Mieczysława Wyżła- Ścieżyńskiego. Dyrektorem biura zostaje Mieczysław Lepecki.
Naczelny Dowódca Wojsk Lądowych Wehrmachtu (OKH) gen. Walther von Brauchitsch wydaje rozporządzenie o utworzeniu na okupowanych terenach Sądów Wyjątkowych, zwanych też Specjalnymi (Sondergerichte).
Rektorat Akademii Handlu Zagranicznego informuje, że studenci wstępujący do wojska mogą w każdym czasie zgłaszać się do złożenia egzaminów rocznych. Terminy egzaminów i wpisów nie ulegają zmianie.
M/s „Batory” przybywa do Nowego Jorku przez Halifax. Na jego pokładzie znajdują się m.in. prezes Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża gen. dyw. Aleksander Osiński i Anna Paszkowska, wiceprezes organizacji. Polskę opuścili 24 sierpnia. Celem ich podróży było nawiązanie współpracy z Amerykańskim Czerwonym Krzyżem.
Polski Monopol Loteryjny zawiadamia, że rozpoczęcie ciągnienia IV Klasy 43 Loterii Klasowej wyznaczone w Monitorze Polskim Nr 198 z dn. 30. VIII.1939 r. zostaje odroczone aż do odwołania.
Prasa apeluje o zachowanie spokoju w schronach. ESZ
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.