W razie zagrożenia traszka Waltla, zwana też żebrowcem (Pleurodeles waltl) napina się tak bardzo, że ostre, zatrute końce żeber przebijają jej skórę, by odstraszyć napastnika - informuje "Journal of Zoology".
Zagrożony lub zdenerwowany płaz wysuwa żebra do przodu, zwiększając ich kąt ustawienia względem kręgosłupa nawet o 50 stopni. Rozmiary ciała się powiększają, a skóra naciąga aż do jej przebicia. Ostre końce żeber wystają wówczas z ciała traszki jak kolce, co wygląda bardzo nieapetycznie dla napastnika.
Na wypadek, gdyby to nie zniechęciło drapieżnika, traszka wydziela trującą, podobną do mleka substancję, która pokrywa jej skórę. Gdy niebezpieczeństwo ustąpi, przebita skóra bardzo szybko się goi. Traszka jest przy tym odporna na własną truciznę, toteż nie szkodzi jej przedostawanie się toksyn do ran.
Podobne zachowanie zaobserwowano u kameruńskiej żaby włochatej( Trichobatrachus robustus) - która w dodatku łamie własne kości palców, by powstały pazury, przebijające się przez skórę jej łap. PMW
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.