Spada poziom wód gruntowych w Indiach

Poziom wód gruntowych w północno-zachodnich Indiach obniża się średnio o 4 cm rocznie w wyniku działalności człowieka. Woda jest wykorzystywana głównie do nawadniania pól uprawnych - podaje amerykańska agencja badań kosmicznych NASA w komunikacie prasowym.

Problem dotyczy obszarów m.in. Delhi, Pendżabu i Radżastanu.

Matt Rodell z grupą hydrologów, odkrył, że w północnych Indiach zapasy wód podziemnych zostały wypompowane przez ludzi, budujących systemy irygacyjne nawadniające tereny uprawne. Woda jest pobierana w takich ilościach, że naturalny system nawadniania nie jest w stanie jej uzupełnić. Tym bardziej, że ilość opadów nie uległa zmianie. Wyniki swoich badań naukowcy opublikowali w piśmie Nature.

Zmiany w poziomie wody pod ziemią wpływają na grawitację i pozwalają tym samym przekazywać sygnał, na podstawie którego można dokonać pomiarów.

"Korzystając z obserwacji satelitów, możemy monitorować zmiany w wielkości zgromadzonych zapasów wody na różnych, w tym zagrożonych suszą, terenach na świecie" - powiedziała współautorka badań Izabella Velicogna z laboratorium NASA w Pasadenie.

W celu potwierdzenia swojej teorii badacze przeanalizowali dane i modele wilgotności gruntu, jeziora oraz lodowce w leżących nieopodal Himalajach.

Wody gruntowe są przefiltrowane i dzięki temu nadają się do celów spożywczych. Zajmują pokłady niższe niż wody zaskórne, dzięki temu nie ulegają wpływom atmosferycznym ani zmianom temperatury.

Ekspertyza została przeprowadzona w ramach misji GRACE trwającej od 2002 roku i mającej na celu badanie pola grawitacyjnego Ziemi. KRF

PAP - Nauka w Polsce

yy/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie wyłącznie e-papierosów zwiększa ryzyko POChP i nadciśnienia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera