Zalecana przez wielu uznanych specjalistów metoda przezskórnej wertebroplastyki okazała się nieskuteczna w przypadku złamań kręgów na tle osteoporozy kręgosłupa - informuje "New England Journal of Medicine".
78 pacjentów ze złamaniami kręgów na tle osteoporozy podzielono na dwie grupy - 38 poddano przezskórnej wertebroplastyce, zaś u pozostałych tylko pozorowano takie leczenie.
Wszyscy otrzymali taką samą opiekę szpitalną, poddano ich miejscowemu znieczuleniu i czuli zapach cementu kostnego oraz sam moment wstrzykniecia (cementu lub placebo), aby nie mogli odróżnić prawdziwej procedury od udawanej.
Stan pacjentów sprawdzano po tygodniu, po miesiącu, oraz po trzech i sześciu miesiącach. Okazało się, że w obu grupach stan chorych poprawił się w identycznym stopniu - zarówno gdy chodziło o ból w spoczynku, jak i jakość życia czy sprawność fizyczną.
Nie przynosząc korzyści, zabieg wertebroplastyki stwarza jednocześnie ryzyko zakażenia, wycieku cementu kostnego na zewnątrz kręgu oraz zwiększa zagrożenie kolejnymi złamaniami kręgów. Dalsze losy pacjentów będą śledzone jeszcze przez dwa lata. PMW
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.