
<strong>Trumna z ciałem prof. Leszka Kołakowskiego jest już w Polsce. Uroczystość powitania na wojskowym lotnisku Okęcie, gdzie po godz. 17 wylądował samolot z trumną, trwała zaledwie kilka minut</strong>. W ciszy przerywanej jedynie dźwiękami trąbki zebrani na Okęciu oddali hołd prof. Kołakowskiemu. Pogrzeb filozofa w środę.
Samolotem CASA przyleciała także najbliższa rodzina profesora: żona Tamara oraz córka Agnieszka z mężem.
W ceremonii powitania trumny z ciałem prof. Kołakowskiego uczestniczyli m.in. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło, wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer, wiceminister obrony narodowej Stanisław Komorowski oraz rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow.
Hołd zmarłemu oddawali po kolei zebrani na Okęciu. Honor zmarłemu oddali także ustawieni w szpalerze żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Jak powiedziała PAP Olga Jabłońska z biura prasowego MSZ, wolą najbliższej rodziny profesora jest, aby pogrzeb miał charakter prywatny.
W środę o godz. 13 w kościele św. Marcina w Warszawie rozpocznie się msza święta w intencji prof. Kołakowskiego. W czasie nabożeństwa nie będzie wystawienia trumny z ciałem profesora. Homilię w jego intencji wygłosi biskup Bronisław Dembowski, z którym Kołakowski przyjaźnił się od czasów studiów filozoficznych.
Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach prof. Kołakowski zostanie pochowany obok zmarłego w ubiegłym roku prof. Bronisława Geremka. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się tam o godz. 15. Nad grobem pożegnają prof. Kołakowskiego jedynie członkowie jego rodziny i najbliżsi przyjaciele, m.in. historyk i polityk Karol Modzelewski, historyk Henryk Samsonowicz, pisarz i publicysta Jacek Bocheński oraz uczniowie profesora.
Jak poinformowało biuro prasowe Uniwersytetu Warszawskiego, wszystkie osoby, które chcą pożegnać profesora, mogą złożyć kondolencje w specjalnie przygotowanej księdze. Księga kondolencyjna będzie wyłożona w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego UW w środę w godz. 10-13, a także w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie w godz. 10-13. Ponadto w środę o godz. 20 przed Auditorium Maximum UW będzie można zapalić znicze.
Leszek Kołakowski - jeden z najwybitniejszych polskich filozofów, publicysta, prozaik, autor satyr i bajek filozoficznych. Jego nazwisko znajduje się we wszystkich ważniejszych w świecie leksykonach i encyklopediach. NNO
PAP - Nauka w Polsce
ls/bk/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.