<strong>Kolejny sezon badawczy specjalistów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego w libijskiej Ptolemais przyniósł szereg interesujących odkryć, mimo że nie prowadzono prac wykopaliskowych. Skupiono się na wykonaniu prospekcji geofizycznej, pracach konserwatorskich i topograficznych, w czasie których dokonano niespodziewanego odkrycia w postaci kamiennej rzeźby przedstawiającej rzymskiego cesarza. </strong>To pierwsze znalezisko tego typu w Ptolemais. Polacy rozpoczęli badania w Ptolemais w 2001 roku, dzięki inicjatywie nieżyjącego już prof. Tomasza Mikockiego. Obecnie pracami kieruje prof. Kazimierz Lewartowski.
"W tym roku Polska Misja Archeologiczna badająca starożytną Ptolemais otrzymała zaproszenie do udziału w międzynarodowym projekcie, w którym biorą również udział Włosi, Francuzi i Anglicy, finansowanym przez władze libijskie. Jego celem jest rewaloryzacja zarówno natury jak i kultury, czyli zabytków antycznych Cyrenajki. Przed polskimi archeologami postawiono zadanie, które polega na konserwacji, rekonstrukcji i wyeksponowaniu dla zwiedzających badanej insuli (kwartał mieszkalny - przyp. PAP) we wschodniej części miasta" - informuje dr Monika Rekowska-Ruszkowska, członek Polskiej Misji Archeologicznej w Ptolemais.
Archeolodzy chcą zaprezentować na przykładzie badanej insuli i znajdujących się w jej obrębie domów historię całego miasta, które regularną siatkę ulic, używaną aż do czasów późnej starożytności, zyskało w III wieku p.n.e. Jej funkcjonowanie determinowały dwa poważne trzęsienia ziemi (w poł. III oraz poł. IV wieku n.e.), które spowodowały liczne zniszczenia, a także różne funkcje poszczególnych domów.
Warszawscy specjaliści prowadzili w tym roku studia nad dekoracją domów w insuli, zwłaszcza najbardziej znanego Domu Leukaktiosa , a szczególnie dekoracją malarską na ścianach. Prace zmierzają do kompleksowej rekonstrukcji willi - malowanych i dekorowanych stiukiem ścian, otworów drzwiowych i okiennych.
Na obszarze 20 ha wykonano badania geofizyczne i pomiary topograficzne. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, rektora UW i sponsorowi - firmie Budimex, dzięki któremu zakupiono niezbędną aparaturę.
"W wyniku przeprowadzonej prospekcji geofizycznej udało się potwierdzić kształt siatki ulic w zachodniej części miasta, między Placem Cystern a Bramą Tokry oraz zlokalizować kolejne budowle, charakterystyczne dla miast grecko - rzymskich, w tym wielki kompleks sakralny oraz termalny. Wielkość i plan tych obiektów wskazuje na niezwykle reprezentacyjny charakter miejsc" - mówi dr Rekowska - Ruszkowska.
Podczas prowadzenia badań topograficznych w południowej części miasta w rejonie, gdzie znajduje się pierwszy wybudowany na terenie Ptolemais kamienny teatr (stopnie widowni wykute są w zboczu wzgórza), dokonano sensacyjnego odkrycia. Archeolodzy natknęli się na fragmentarycznie zachowany piaskowcowy posąg ukazujący mężczyznę w zbroi. Mimo iż statua pozbawiona jest głowy, badacze przypuszczają, iż przedstawia któregoś z rzymskich cesarzy. Częściowo zagrzebany posąg udało się wydobyć z ziemi, a następnie przewieźć do miejscowego muzeum, gdzie jesienią zostanie poddany konserwacji. Następnie zostanie wyeksponowany w muzeum dla zwiedzających. To pierwszy tego typu posag znaleziony w Ptolemais.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.