<strong>Polski naukowiec pracujący w Stanach Zjednoczonych - prof. Jerzy Leszczyński - został jednym z laureatów prestiżowej nagrody przyznawanej przez prezydenta USA</strong> - "Presidential Award for Excellence In Science, Mathematics and Engineering Mentoring" (program PAESMEM) - poinformowała Joanna Pająk z Politechniki Wrocławskiej.
Prof. Leszczyński kieruje Interdyscyplinarnym Centrum Nanotoksykologii (Interdisciplinary Centre for Nanotoxicity) w amerykańskim Jackson State University. Jest autorem ponad 600 publikacji. Zajmuje się badaniami m.in. natury wiązań chemicznych, powierzchni energii potencjalnej, struktury i własności cząsteczek zawierających ciężkie pierwiastki oraz chemią powierzchni i atmosfery.
Od 1999 r. współpracuje z Zakładem Modelowania Molekularnego i Chemii Kwantowej Wydziału Chemicznego PWr.
To właśnie z jego inicjatywy zawarto umowę o współpracy między Politechniką Wrocławską i Jackson State University. W jej ramach 10 amerykańskich studentów i doktorantów odbyło staże w Politechnice Wrocławskiej, a kilkunastu studentów, doktorantów i pracowników naukowych PWr pojechało na staż do JSU - podkreśla Pająk.
Ponadto pracownicy i doktoranci PWr dwukrotnie - w 2006 i 2007 r. - prowadzili w JSU na zlecenie National Science Foundation szkolenie profesorów z różnych amerykańskich uczelni w zakresie modelowania molekularnego biocząsteczek.
Poza tym, prof. Leszczyński od roku 2003 współorganizuje cykl corocznych konferencji "Modeling & Design of Molecular Materiale" oraz "Biomolecular Interactions", które odbywają się na przemian w Polsce i Czechach.
Naukowiec już w 2001 r. został odznaczony przez prezydenta USA. Otrzymał wówczas "Millenium Award for Teaching and Research Excellence in Mathematics, Science, Engineering and Technology". Dwa lata później uzyskał honorowy doktorat na ukraińskim Państwowym Uniwersytecie w Dniepropietrowsku.
PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.