W tym tygodniu łatwo znaleźć na niebie Neptuna

Zdjęcie wykonane przez sondę kosmiczną Voyager 2 w roku 1989. Źródło: Wikipedia
Zdjęcie wykonane przez sondę kosmiczną Voyager 2 w roku 1989. Źródło: Wikipedia

<strong>W nocy z czwartku na piątek nadarza się doskonała okazja do łatwego odnalezienia na niebie Neptuna, który znajdzie się obok jasnego Jowisza</strong> - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z <a href="http://www.camk.edu.pl/">Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. </a>&quot;Neptun jest ostatnią pełnoprawną planetą Układu Słonecznego i jedyną, której wielu z nas nie zobaczy gołym okiem. Jest blask jest na tyle słaby, że bez żadnych instrumentów można dojrzeć go tylko z najciemniejszych miejsc na Ziemi i uda się to tylko osobom obdarowanym sokolim wzrokiem&quot; - zaznacza naukowiec.

Jak dodaje, blask Neptuna jest jednak na tyle duży, że nie ma najmniejszych problemów z dojrzeniem go przez małą nawet lornetkę. Większym problemem jest odnalezienie go na niebie i nie pomylenie go ze świecącymi obok gwiazdami.

W nocy z 9 na 10 lipca będzie można bez łatwo odszukać planetę. Wtedy to bowiem Neptun zbliży się na odległość 0,5 stopnia do Jowisza. "Jowisz - największa planeta Układu Słonecznego - świeci za to bardzo jasno, jest jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie i trudno go pomylić z innym" - mówi dr Olech.

Radzi, by na obserwację wyjść po północy, kiedy to Jowisz świeci już około 20 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. "Gdy znajdziemy już Jowisza, nakierujmy na niego lornetkę. W jej polu widzenia, pół stopnia nad Jowiszem, powinien świecić Neptun. Pomiędzy Neptunem a Jowiszem znajdziemy jeszcze gwiazdę z konstelacji Koziorożca, która jest jaśniejsza od Neptuna. Nie pomylmy więc jej z samą planetą" - podkreśla astronom.

Jego zdaniem, jeśli pogoda nie dopisze, na obserwacje można wyjść noc wcześniej lub noc później. "Planety poruszają się na tle gwiazd na tyle wolno, że wzajemne położenie Jowisza i Neptuna niewiele się zmieni. Obie planety będą wciąż w polu widzenia naszej lornetki" - zapewnia.AOL

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 08.06.2025. Dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej w Polskiej Agencji Kosmicznej, kierownik misji Ignis dr Aleksandra Bukała. PAP/Leszek Szymański

    Polska szefowa misji IGNIS: Sławosz Uznański-Wiśniewski to wzorowy pracownik

  • Łódź, 02.07.2025. Przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi, 2 bm. Podczas trwającego ok. 20 minut połączenia Sławosz Uznański-Wiśniewski wykonywał eksperymenty w stanie nieważkości oraz odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Sławosz Uznański-Wiśniewski poprowadził lekcję fizyki z kosmosu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera