<strong>W najbliższą niedzielę naukowcy z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Wrocławskiej rozpoczną dwudniowe badania Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie</strong>. Za pomocą specjalistycznych skanerów laserowych zbadają niektóre jej korytarze. Dzięki tym pomiarom będzie możliwe uzyskanie przestrzennego modelu części Jaskini - poinformowali przedstawiciele obu uczelni.
W tym roku naukowcy będą chcieli uzyskać obraz elewacji zewnętrznej pawilonu wejściowego, wyjścia z jaskini wraz otaczającym go terenem, sztolni wyjściowej, Korytarza Wodnego i Stalaktytowego do Sali Pałacowej, Korytarza Człowieka Pierwotnego.
"Skanowanie tych obiektów ma na celu połączenie wykonanych w zeszłym roku pomiarów oraz ukazanie ich na tle zbocza Góry Stromej, poprzez nawiązanie do istniejącego lokalnego układu współrzędnych" - napisano w komunikacie Uniwersytetu Przyrodniczego i PWr.
Planowane przedsięwzięcie to wynik współpracy między Laboratorium Skanowania i Modelowania 3D przy Instytucie Historii Architektury Sztuki i Techniki na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Instytutem Geodezji i Geoinformatyki na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Pomiarów dokonają: dr Jacek Kościuk, mgr inż. Bartłomiej Ćmielewski i mgr inż. Tomasz Waligórski z Laboratorium Skanowania i Modelowania 3D; pracownicy Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu: dr inż. Mirosław Kaczałek i dr inż. Krzysztof Mąkowski oraz studenci SKN Geoinformatyki na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
Jaskinia Niedźwiedzia znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu doliny Kleśnicy, w bloku marmurów leżących w Górze Stromej.
Korytarze Jaskini są położone na trzech poziomach połączonych tzw. kominami. Łączna długość korytarzy przekracza dwa i pół kilometra. Jest to największa jaskinia Sudetów i jedna z głębszych w Polsce.
Specyficzny mikroklimat miejsca - temperatura w granicach 6 st. Celsjusza, wilgotność powietrza w granicach 100 proc. i słaby ruch mas powietrza - pozwala na tworzenie się szaty naciekowej, z której słynie jaskinia.
Jaskinię odkryto w październiku 1966 roku. W kamieniołomie Kletno III odsłonięto otwór w kształcie poziomej szczeliny. Prowadził on do niewielkiej komory, w której znajdowała się warstwa osadów, z których wystawały liczne kości dużych ssaków. Wśród nich najwięcej było kości niedźwiedzia jaskiniowego, dlatego pomieszczenie nazwano później "Salą Niedźwiedzia". Część końcowa tej sali zachowała się do dzisiaj i jest widoczna w śluzie wejściowej do Jaskini. EKR
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.