Prof. Kypros Nicolaides doktorem honoris causa WUM

Prof. Kypros Nicolaides, światowej sławy specjalista w dziedzinie medycyny płodu, a zarazem jej współtwórca i propagator, otrzymał 26 czerwca tytuł doktora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. "Podstawą przyznania tej najwyższej godności, jaką może nadać uczelnia wyższa, są wybitne osiągnięcia naukowe i kliniczne o wymiarze światowym w zakresie medycyny płodu oraz diagnostyki i terapii prenatalnej, jak również zasługi dla rozwoju badań naukowych w naszej uczelni" - uzasadnił przyznanie wyróżnienia rektor WUM prof. Marek Krawczyk.

Laudator prof. Leszek Bablok podkreślił, że Nicolaides jest "wielkim przyjacielem Polski i Polaków", czego wielokrotnie dawał dowody, współpracując z różnymi ośrodkami akademickimi w Polsce. "Największą jednak wagę przywiązuje do współpracy z ośrodkiem warszawskim, uznając przez to wkład naszego Uniwersytetu w propagowanie głoszonych przez siebie idei. Wielokrotnie podkreślał na różnych forach, że to właśnie Warszawa, będąc stolicą Polski, musi być wiodącym ośrodkiem perinatologii w naszym kraju" - mówił uczony.

Odbierając tytuł profesor Nicolaides podkreślił swoję wieloletnią współpracę z polskimi naukowcami. "Jest to bardzo ważny moment w moim życiu. Jestem dumny, że otrzymuję ten tytuł" - powiedział.

Do głównych osiągnięć naukowych Nicolaidesa laudator zaliczył opracowanie nowoczesnych metod badań przesiewowych nieprawidłowości rozwojowych płodu. "Osiągnięcia profesora na polu diagnostyki prenatalnej należą obecnie do kanonów i standardów postępowania na całym świecie. (...) Profesor Nicolaides stworzył sieć współpracujących ze sobą ośrodków diagnostyki prenatalnej zlokalizowanych w 60 krajach, działających na podstawie przyjętych przez niego jednolitych kryteriów i zasad" - podkreślił prof. Bablok.

Według prof. Marka Wielgosia, dziekana I Wydziału Lekarskiego WUM, prof. Nicolaides "światowy autorytet w medycynie prenatalnej, jest jednocześnie człowiekiem zwyczajnym, potrafiącym rozmawiać z ludźmi, zainteresowanym ich problemami, zawsze pomocnym innym lekarzom w trudnych sytuacjach"

Prof. Kypros Nicolaides, urodzony w Paphos na Cyprze w 1953, jest twórcą, propagatorem i specjalistą w dziedzinie medycyny płodu. Studia medyczne oraz studia z zakresu fizjologii i biochemii odbył w Londynie. Obecnie jest profesorem medycyny płodowej na Uniwersytecie Londyńskim i dyrektorem Harris Birthright Research Centre for Fetal Medicine, wiodącego na świecie ośrodka medycyny płodu.

Jest autorem ponad 900 publikacji w czasopismach o światowej renomie oraz 14 monografii i podręczników. Jego odkrycia zrewolucjonizowały diagnostykę prenatalną, przenosząc jej główny ciężar na techniki nieinwazyjne - bezpieczne dla płodu i matki.

Prof. Nicolaides jest też założycielem i prezesem The Fetal Medicine Foundation (FMF) - organizacji charytatywnej, która zdobywa fundusze na prowadzenie badań naukowych i szkolenie specjalistów w dziedzinie medycyny płodowej z całego świata.

Piątkowa ceremonia była elementem obchodów 200-lecia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Rektor uczelni wręczył dyplomy doktorom habilitowanym i doktorom nauk medycznych, a pięciu wykładowcom, którzy w roku akademickim 2008/2009 otrzymali tytuł profesora - listy gratulacyjne.

Wyróżniona piątka to: prof. Maciej Otto z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej; prof. Marek Kulus z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego; prof. Mirosław Wielgoś z I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii; prof. Krzysztof Filipiak z I Katedry i Kliniki Kardiologii; prof. Jadwiga Dwilewicz-Trojaczek z Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    MNiSW: jeśli doniesienia medialne się potwierdzą, będą konsekwencje dla rektora uczelni w Siedlcach

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Teatr Śląski włącza krakowskich studentów w działalność artystyczną

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera