<strong>Prof. Kypros Nicolaides, współtwórca medycyny płodu otrzyma Doktorat Honoris Causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego</strong>. Uroczystość odbędzie się 26 czerwca w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Podczas ceremonii zostaną wręczone dyplomy doktorom nauk medycznych i doktorom habilitowanym I Wydziału Lekarskiego z roku akademickiego 2008/2009.
Obecnie jest profesorem medycyny płodowej w Uniwersytecie Londyńskim i dyrektorem "Harris Birthright Research Centre for Fetal Medicine", wiodącego na świecie ośrodka medycyny płodu. W swoim dorobku posiada 909 publikacji w recenzowanych czasopismach o światowej renomie, jak również 14 monografii i podręczników.
Jednym z głównych osiągnięć naukowych prof. Nicolaidesa jest opracowanie nowoczesnych metod skriningu nieprawidłowości rozwojowych płodu. Te pionierskie odkrycia zrewolucjonizowały diagnostykę prenatalną, przenosząc jej główny ciężar na techniki nieinwazyjne - bezpieczne dla płodu i ciężarnej, a ponadto stwarzające możliwość prowadzenia powszechnych badań przesiewowych.
Podczas spotkania w Zamku Królewskim prof. Marek Krawczyk, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wręczy listy gratulacyjne pięciu nauczycielom akademickim Wydziału, którzy w roku akademickim 2008/2009 otrzymali tytuł profesora nadany przez Prezydenta RP. Do tego grona należą: prof. Maciej Otto z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej; prof. Marek Kulus z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego; prof. Mirosław Wielgoś z I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii; prof. Krzysztof Filipiak z I Katedry i Kliniki Kardiologii; prof. Jadwiga Dwilewicz-Trojaczek z Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych.
Ceremonia nadania Doktoratu Honoris Causa, prof. Nicolaidesowi będzie częścią obchodów 200-lecia nauczania medycyny w Warszawie. Odbędzie się w piątek, 26 czerwca br. o godzinie 16.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.
PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
yy/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.